Köpekler COVID-19 Vakalarının %90’dan Fazlasını Tespit Edebiliyor; Belirti Göstermeyenleri Bile

0
467
Fotoğraf: Justin Veenema/Unsplash

Henüz baskı öncesi aşamasında olan yeni bir araştırmaya göre köpekler eğitilerek, hastalar belirti göstermediği zaman bile COVID-19 enfeksiyonlarının yüzde 90’dan fazlasını tespit edebilir. Çalışmanın yazarları bu yöntemin, ülkeye yeni gelen kişileri karantinaya sokma ihtiyacının yerini almasını umuyor.

Olimpik boyutlu bir yüzme havuzunda yarım çay kaşığına eşdeğer şekeri seçebilen kayda değer bir koku duyusuna sahip köpekler; kanser, sıtma ve epilepsi gibi hastalıkları koklayabildiklerini göstermişti.

Daha önce yapılan birkaç çalışmada, köpeklerin SARS-CoV-2’yi tespit edebildiği kanıtlanmıştı.

Londra Tropik Tıp Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar da köpeklerin, COVID pozitif çıkan fakat belirti göstermeyen biriyle ilişkili kimyasal bileşiklerin yaydığı özgün kokuyu tespit edip edemeyeceğini görmek istemiş.

Araştırmacılar, hafif veya belirtili SARS-CoV-2 yönünden pozitif çıkan insanlardan kıyafet ve maske numunesi toplamış.

200 COVID-19 hastasının çorap örneği bir laboratuvarda toplanıp düzenlenerek, kimyasal bileşenin olup olmadığını belirtmesi için eğitim gören altı köpeğe koklatılmış.

Köpeklerin “yanlış pozitifleri” belirlemek üzere eğitilmesi gerekmiş çünkü böylelikle, belirli bir testte hiç COVID-19 örneği olmasa bile ödül almaları sağlanıp ödül sistemlerinin kandırılması amaçlanmış.

Bulaşıcı ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi’nde çalışan Claire Guest, “Bu durum, köpeğin doğru bir negatifin yanısıra doğru bir pozitifi de tamamen anlayarak ödül alması anlamına geliyor” diyor.

Köpekler, genel olarak SARS-CoV-2 vakalarının yüzde 94 ila 82’sini başarılı şekilde belirlemiş.

Araştırmacılar daha sonra bu başarı oranlarının, geleneksel PCR testleriyle birleştirildiği zaman hafif veya belirti göstermeyen COVID-19 vakalarının tespitine ne kadar etkili şekilde yardımcı olabileceğini modellemişler.

Havalimanları gibi sınırlarda, gelen yolcuların köpekler ile taranmasıyla vakaların yüzde 91’inin tespit edilebileceği ve bu durumun, sadece PCR testlerine kıyasla 2,24 kat daha düşük bir bulaşma oranıyla sonuçlanacağı bulunmuş.

Patrick Galey/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here