Koronavirüs, Aslında Vuhan’daki Pazarda Başlamamış

0
24 Ocak'ta çekilen bu fotoğrafta, bazı raporlarda salgının başladığı yer olarak öne sürülen Huanan Toptan Deniz Ürünleri Pazarı'nın dışında nöbet tutan bir polis memuru görülüyor. (HECTOR RETAMAL/AFP, Getty Images)

Vuhan Viroloji Enstitüsü’nde (VVE) çalışan uzmanlara göre ilk COVID-19 vakası, Vuhan’daki bir canlı hayvan pazarında ortaya çıkmadı.

ABD merkezli bir uzmanın söylediğine göre söz konusu pazar, bir kişinin çok sayıda başka kişiye virüs bulaştırdığı bir süper yayılım bölgesi olmuş olabilir.

Koronavirüs salgınının ilk günlerinden beri raporlar, SARS-CoV-2’nin (COVID-19’a sebep olan virüs) Vuhan’daki Huanan Toptan Deniz Ürünleri Pazarı’nda hayvanlardan insanlara sıçradığını öne sürmüştü. Şimdiyse VVE’de çalışan araştırmacılar, bu kuramın yanlış olduğunu ve virüsün başka bir yerde ortaya çıkmış olması gerektiğini söylüyor.

Georgetown Üniversitesi’nde profesör olan ve hayvanlardan insanlara geçen virüsler üzerinde çalışan Colin Carlson, “Hayvanlardan geçen hastalıklar üzerinde çalışan bir araştırmacı olarak, bu pazarın muhtemel bir seçenek olduğunu hissettiren hiçbir şey görmedim” diyor. Carlson, VVE için çalışmıyor. (Live Science)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz