Koronavirüsle Savaşan Antikor Kokteyli, Binlerce İnsan Üzerinde Deneniyor

0
954
Shutterstock

COVID-19’u önlemek ve tedavi etmek üzere tasarlanmış bir antikor kokteyli, raporlara göre artık son klinik deneme aşamasına geçiyor.

COVID-19 doğal şekilde bulaştığı zaman vücut, antikor adı verilen ve Y şeklinde olan moleküller üretiyor. Bu moleküller virüse tutunuyor ve onu imha edilmesi için işaretliyor veya virüsün sağlıklı hücrelere bulaşma kabiliyetini engelliyor. Bu antikorlar, iyileşen COVID-19 hastalarından çekilebiliyor ve hasta kişilere enjekte edilerek, kişilerin bağışıklık sistemleri virüse karşı destekleniyor. Bu tedavi, antikor (veya plazma) tedavisi olarak biliniyor.

Fakat plazma tedavisinin de bazı kısıtları var. Farklı hastalardan alınan plazma bağışları, farklı antikor karışımları içeriyor ve geçen ay Journal of Clinical Virology bülteninde yayınlanan bir rapora göre bazı antikorlar, diğer antikorlara göre COVID-19’u daha etkili biçimde hedef alabiliyor. Örneğin bazı antikorlar, virüsün hücrelere girmesini ilk başta doğrudan engellerken (etkisiz hale getiren antikorlar); diğerleri enfeksiyonu engellemeyebilse de, virüsün bulaştığı hücreleri yok etmek üzere diğer bağışıklık moleküllerini yönlendiriyorlar.

Çeşitli ilaç geliştiricileri, bu kısıtın üstesinden gelmek ve sınırlı bir plazma tedariğine bağlı kalmaktan kaçınmak amacıyla, monoklonal antikorlara yönelmişler. Bu antikorlar, SARS-CoV-2 gibi belirli patojenleri hedef alma kabiliyetlerine göre özenle seçilerek, daha sonra laboratuvarda seri şekilde üretiliyor.

Nicoletta Lanese/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here