Kötü Haber: Gorillerin Nesli Kritik Derecede Tehlike Altında

0
Ciminuka Kahuzi-Biega Ulusal Parkındaki bir goril
Ciminuka Kahuzi-Biega Ulusal Parkındaki bir goril
Ciminuka Kahuzi-Biega Ulusal Parkındaki bir goril

Bu goriller (Gorilla beringei) artık “kritik bir şekilde tehlike altında” ve sorumlusu çoğunlukla insanlar. Bu endişe veren haber, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar için oluşturulan Kırmızı Listeden geliyor.

Yeni Kırmızı Liste 83.000’e yakın türü barındırıyor ve bunlardan 24.000 tanesi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

IUCN, vahşi doğada 5000’den az gorilinin kalacağını tahmin ediyor ve yetişkin nüfusunun sürekli azalışı nedeniyle genel nüfusun da azaldığını söylüyor. 20 yıl önce ilk defa “tehlike altında”  olarak sınıflandırılan gorillerin şu andaki nüfusları eski nüfuslarının yüzde otuzu kadar olduğu için, bu goriller artık “kritik derecede tehlike altında”.

Bornean orangutanlarının da aynı sınıfa girmesinden sadece iki ay sonra; bu durum, “kritik seviyede tehlike altında” sınıfına giren gorillerin bu sınıflandırmada dördüncü büyük maymun olmasını sağlıyor. Her iki türün de şu anda “kritik derecede tehlike altında” olmasıyla,  “tehlike altında” sınıfında sadece bonobolar ve şempanzeler kalıyor.

İnsanların, büyük insansı maymun türlerinin nüfuslarındaki hızlı azalışında önemli bir rolü var. Yaşam alanlarının tarım için dönüştürülmesi, kerestecilik, yasadışı avlanma ve takas işlemleri sırasında insanlar, maymunların nüfuslarının ve yuvalarının yıkılmasına büyük ölçüde sebep oluyorlar.


Çeviren : İdil Atalay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz