Bu Küçücük Kamera, Dronlara Avcı Görüşü Verebilir

0
159
Sadece bir adımda 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılabilir 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılmış mikro-kamera Lens kümeleri doğrudan çipin üzerine basılmıştır

 

Vücut parçalarından süper arabalara, 3 boyutlu yazıcıda basılan ürünler ailesi gittikçe büyüyor. Ancak geçtiğimiz ay Sciene Advances ‘da yayımlanan bir çalışmada bilim adamları küçük düşündü: Alman araştırmacılar bir çipe 3 boyutlu yazıcı ile çeşitli lensler bastılar ve bu lenslerin hepsi bir saç telinden daha ince. Bu tür mikro-kameralar mini dronlar ve diğer küçük robotlar için mükemmel olabilir.

“Bizim sistemimiz dünyada farklı optik sistemleri tek bir küçük görüntü sensörüne koyabileceğiniz tek sistem” diyor Stuttgart Üniversitesinden (Almanya) çalışma yazarı Alois Herkommer. “Bunu 3 boyutlu yazıcılarla yapmanın avantajı, her lensin farklı olabilmesidir” diye belirtiyor Herkommer. Ayrıca, “Birçok şeyi aynı anda yapabiliyorsunuz” diye ekliyor.

Kameranın çoklu-lens tasarımı yaklaşık olarak ona uçan bir avcı hayvanın görüşünü veriyor. Önde gelen araştırmacılar ona “kartal göz kamera” adını takıyor. Merkezdeki lens size uzaktaki nesnelerin detaylarını yüksek çözünürlükle görme imkânı verirken, diğer lensler daha düşük çözünürlükle çevrenin geniş bir çekimini yapıyor.

Sonuç ise, Instagram’daki artistik çekim gibi kenarları bulanık bir resim oluyor. Bu tasarımın birçok yararı var. Örneğin, PBS Newshour raporlarına göre, bilgisayarın işlemcisinin kullanacağı güç azalacak. Ayrıca alanın merkezindeki nesnelerin hızlı ve detaylı şekilde bulunması da gözetleme yapan dronlar ve vücudumuzun içine bakan tıbbı araçlar için faydalı olacak. Kamera kümeleri robotların belirli bir seviyede çevrelerinin farkına varmasına izin verirken, işlemci gücünün çoğunu elindeki işi yapmaya harcayacak. Bu aynı bir kartalın çevredeki tehditlere karşı tetikteyken beyin gücünün çoğunu hedefine odaklaması gibi olacak. Ayrıca dronlar, tıbbı araçlar vb. aletler için kameranın küçük olması çok büyük bir artı.

Kamera hala prototip aşamasında ve ticari bir ürün olmaktan çok uzak. 3 boyutlu yazıcının mikro boyutunda bir nesneyi yüksek doğruluk oranıyla yazması saatler alıyor, diyor Herkommer.

“Ancak insanlar bunu daha hızlı ve paralel olarak yapmak için çalışıyor. Bu yüzden biz bunun sanayi için de bir akım yaratacağını düşünüyoruz” diye de ekliyor.

Takımın vizyonu bu kameraları daha da küçük hale getirmek. “Şu anda bu ticari bir görüntü işleme sensörü, bu yüzden çevresinde elektronik elemanlar ve kablolar var. Ancak prensipte teknoloji, sensör artı optik artı bataryayı çok çok küçük yapmaya hazır, mesela her seferinde bir milimetre küçülterek. Ve bu da görüntüleme sistemini dronlarda ve robot kollarda kullanmanızı sağlayacak.”

 

Diclehan Karakaya

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here