Küçük Birimli Nükleer Reaktör

8134337647_5a91274b1b_k

MIT Teknoloji Dergisi’ne göre, ABD küçük birimli nükleer reaktörler adlı yeni bir tür nükleer santral kullanımına yakın olabilir. Bu ay, Tennesse Vadisi Ajansı (TVA), Clinch Irmağı’nda küçük birimli nükleer reaktör kurmak için izin başvurusunda bulunduğu için eleştirildi. Clinch Irmağı, TVA’nın 1970’lerde Clinch Irmağı Üretken Reaktörü için bir milyar dolara geliştirdiği bölgede.

Nükleer Enerji Enstitisü’ne göre, TVA 2011’den beri hafif su reaktörü geliştiren dört şirketten biri olan Babcock ve Wilcox ile çalışıyor. Babcock and Wilcox’un geliştirdiği küçük birimli reaktörün adı mPower. Reaktörü soğutmak için yerçekimi, konveksiyon ve ısı iletiminden yararlanan 180 megavat’lık bir reaktör. Verimi klasik bir reaktörden çok daha az: Küçük birimli reaktörlerin gücü 50-9000 megavat. Küçük birimli reaktörler, isimlerindeki “birim” kelimesini fabrikada üretilip kurulum yerine teslim ediliyor olmalarından alıyor.

Olay şu ki, Bu küçük reaktörler daha güvenli, daha esnek ve çok daha ucuz. Ama herkes bu konuda hemfikir değil. Endişeli Bilim İnsanları Birliği (Union of Concerned Scientists) 2013’teki raporunda güvenlik önlemlerinin -yeraltı depolama gibi- göründüğü kadar dolambaçsız olmadığını ve düşük başlangıç fiyatına rağmen büyük reaktörlerden daha ucuza enerji üreteceklerinin garantisi olmadığını belirtiyor. Blue Ridge Çevresel Savunma Ligi başkanı Sandra Kurtz, bu düşünceleri Times Free Press’te şöyle aktarıyor: Küçük birimli reaktörler nükleer endüstrisinin aradığı cevap değil.

Enerji Bakanlığı küçük birimli reaktör geliştiren birkaç firmayla çalışmalarına devam ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz