Kulak içi kulaklıklara yeni bir soluk

0

Kulak içi kulaklıkların popülaritesi gittikçe artıyor. Artan ses kalitesi ve teknolojik olanaklar, bu minik cihazları yaşam tempomuzun ayrılmaz bir parçası haline getirdi. Bazı üst seviye modellerde aktif gürültü önleme (ANC) gibi gelişmiş özelliklerin de olması, artan cazibenin sebepleri arasında. Yeni duyurulan Huawei FreeBuds 5 de bu modellerin başında geliyor.

 

Ses kalitesi

Kulaklık dendiğinde ilk akla gelen kriter, doğal olarak ses kalitesidir. Farklı müzik türlerini iyi duyurabilen, geniş bir frekans aralığını temiz ve bozulma olmadan seslendirebilen kulaklıklar tercih edilir. Huawei FreeBuds 5 bu özellikleri yerine getirdiği gibi ses kalitesi konusunda titiz olan fakat sadece konuyla ilgili kişilerin bildiği önemli bir konuda da çok başarılı: Ses sahnesi (Soundstage). Ses sahnesi genel olarak bir dinleyiciye sunulan uzamsal ses görüntüsünü tasvir eder. Gerçek hayattaki sahne deneyiminin merkez, sağ, sol, uzak sağ ve uzak sol ses kaynaklarını taklit eder. Seslerin farklı yönlerden birleştiği fikrini yeniden yaratır. Dolayısıyla bazı kulaklıklarda aynı müziği dinlerken enstrümanların birbirilerine uzaklıklarına dair kafanızda canlanan imaj farklı olabilir. Kısaca söylemek gerekirse bazı kulaklıklarda kemanlarla kontrbasları yan yana çalınıyormuş gibi duyarken bazı kulaklıklarda tıpkı gerçekte olduğu gibi iki enstrüman grubunu sahnenin iki ayrı ucunda duyarsınız. Huawei FreeBuds 5’in sunduğu berrak ses, enstrümanların tek tek duyulmasını imkân verdiği gibi kafamızda canlanan ses sahnesinin de gerçeğe uygun olmasını sağlıyor. Peki FreeBuds 5 bunu nasıl yapıyor?

 

Yüksek çözünürlüklü ses

Huawei FreeBuds 5’te yüksek kaliteli Bluetooth ses formatı için yeni nesil standartla, ses iletim hızı 990 kbps’ye kadar çıkarıldı. 990 kbps hızındaki iletim (normal formatın yaklaşık üç katı / 16Hz – 40 KHz arası); orijinal ses kaynağının kalitesine bağlı olarak tıpkı 1080p ve 4K videoların farkına benzer bir deneyim yaşamanızı sağlayabiliyor. Nitekim FreeBuds 5 L2HC, LDAC / Hi-Res sertifikalarına sahip olmasıyla da pek çok rakibinden ayrılıyor. Kulaklıklardaki ses kalitesinin temelinde elbette sürücüler var. 11 mm çift manyetik devre dinamik sürücü daha yüksek manyetik akı yoğunluğu, bas sistemine ekstra vurgu sağlıyor. Diğer yandan kulaklığın oldukça dengeli bir ses karakteri olduğunu sadece basların değil orta ve tiz frekansların da gayet tatminkâr bir şekilde duyulduğunu belirtelim. Bu sayede dinlediğiniz müziğin türünden bağımsız olarak enstrümanları tek tek seçmek mümkün olabiliyor. Huawei bunun için Active Ear Match (AEM) adlı bir özellik geliştirmiş. Bu özellikte kulaklık daha geniş frekans aralığı ve en iyi ses için kulaklığın kulak kanalınıza oturmasına ve sıkılığına bağlı olarak sesi otomatik olarak ayarlıyor ve tamamen kişiye özel bir dinleme deneyimi gerçekleşiyor.

 Gürültü engelleme özelliği

Müzik dinleme konusundaki başarısı bir yana Huawei FreeBuds 5 telefon konuşmalarında da temiz bir ses kalitesi sunuyor. Bulunduğunuz ortam gürültülü bile olsa kulaklık başına 3 mikrofondan gelen sesler yapay zekâ ile analiz ediliyor ve en doğru filtreleme uygulanıyor. Bu aktif gürültü önleme sistemi (ANC) ile Dinamik olarak kişiye ve ortama özel bir ses kalitesi elde ediliyor. Örneğin bir kütüphanedeyken gürültü engelleme ihtiyaçlarınız, trendeyken olduğundan kesinlikle farklıdır. Bu nedenle, dinleme ortamına bağlı olarak gürültü engelleme modları (Dinamik, Sıcak ve Genel) arasında otomatik geçiş sağlayan FreeBuds 5, bu süreçte derin sinir ağlarını kullanıyor.

 

Uygulama

Huawei Freebuds 5’i kontrol etmek için kullanabileceğimiz AI Life adlı uygulama, iOS ve Android destekli tüm cihazlarda çalışıyor. Uygulama üzerinde ayrı ayrı kulaklıkların ve kutunun şarj durumunu görebiliyoruz. Ses kalitesi ve efektlerle ilgili ayarlar da buradan yapılıyor fakat en önemlisi bu uygulamadaki 10 bant ekolayzır. Böylece ses üzerinde geniş çaplı bir kontrol elde edebiliyorsunuz. Fakat ekolayzırla uğraşmak istemezseniz sadece basları ya da tizleri yükselten hazır ayarları da kullanabilirsiniz. Uygulamadaki diğer bir önemli özellik de kulaklıkları çıkardığınız yeri unutursanız uygulama üzerindeki “Kulaklıkları bul” seçeneğiyle maksimum volümde çalınan tiz bir sesle kulaklıkları bulabilmeniz. Ayrıca kulaklıklardaki basılı tutmam, iki kez dokunma ya da kaydırma gibi hareketlerin işlevlerini de bu uygulama üzerinde belirleyebiliyoruz. Ayrıca kulaklıktaki çift cihaz bağlantısı özelliği ile birden fazla cihaz arasında hızlı geçiş de sağlayabiliyorsunuz. Kulaklıklarda sadece müzik ve telefon konuşmaları düşünülmemiş. Zira oyun modundaki 150 ms’lik düşük gecikme süresi, özellikle mobil oyuncuların hoşuna gidecek.

 

Fiziksel özellikler ve pil süresi

Her biri sadece 5,4 gr olan kulaklıkların kasası ise 45 gr. Su sıçramalarına karşı dayanıklı olan (IPX4 sınıfı) Huawei FreeBuds 5, ANC kapalıyken kutusu ile 30 saat, ANC açıkken 20 saat pil ömrü sunuyor. Kutu olmadan sadece kulaklıklarda bu süre 5 saat / 3 saat oluyor. 5 dakikada 2 saatlik şarj olabilen kulaklık 20 dakikada ise sıfırdan tam şarj oluyor. Huawei FreeBuds 5, beyaz ve gümüş orman renk seçenekleri ile satışa sunulmuş.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz