Kullanımı Çok Kolay Yeni Tip Yapıştırıcı, Manyetik Alan İle Faaliyete Geçiyor

0
1015
NTÜ Singapur

Yeni geliştirilen ve yapışkanlığını manyetik bir alandan alan yapıştırıcı, nesneleri endüstriyel bir ölçekte yapıştırması gereken şirketlerin enerji ve masraflardan ciddi şekilde tasarruf etmesine yol açabilir.

Epoksi tabanlı çoğu yapıştırıcıda, kimyasal karışımını sertleştirmek (veya kurutmak) için ısı, ışık veya nem gibi bir çeşit çevresel etki uygulanması gerekiyor.

Burada ise bir “manyeto kurutma” işlemi kullanılıyor. Yöntem; geleneksel yapışkanların pek etkili olmadığında, ısıya duyarlı uygulamalarda veya birçok yalıtıcı malzeme kullanıldığında (ısı, ışık ya da nem uygulamak zorlaştığında) alternatif bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Yapıştırıcı, ticari bir epoksi ile manganez, çinko ve demirin karıştırıldığı özel manyetik nano parçacıkların birleştirilmesiyle çalışıyor: Bu nano parçacıklar, aralarından elektromanyetik enerji geçtiği zaman ısınıyor ve malzemeleri birbirine tutturuyor.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan malzeme bilimci Terry Steele, “Geliştirdiğimiz bu önemli yöntem, manyetik bir alana maruz kalan yapışkanların birkaç dakikada kurumasını sağlıyor ve bunların uygulandığı yüzeylerin aşırı ısınmasını önlüyor” diyor.

“Bu önemli bir şey çünkü esnek elektronik cihazlar ve biyoçözünür plastikler gibi birleştirilmek istenen bazı yüzeyler, ısıya karşı son derece hassas oluyor.”

Uygulanması daha kolay olan bu yeni yapıştırıcı, geleneksel karışımlara göre daha hızlı çalışıyor ve daha az enerji ile alan gerektiriyor. Hiçbir katılaştırıcı veya hızlandırıcı gerektirmiyor ve uygulandığı sırada en yüksek ısı oranı ile sıcaklığının kontrol edilmesine olanak sağlıyor.

Örneğin bisikletler ve kasklar gibi karbon fiber ürünlerde, epoksi yapıştırıcının kurutulması için malzemelerin ve pek çok saat boyunca büyük fırınlarda ısıtılması gerekiyor. Bunun aksine, bu yenilikçi çözüm ise ufak bir elektromanyetik cihaz gerektiriyor.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here