Bu Kuş Evi Çevreciliğinizi Ücretsiz Wi-Fi Vererek Ödüllendiriyor

1

Çevreci davranışların yararını genelde çok çabuk görmeyiz. Tekrar kullanılabilir su şişesi bulundurduğunuz, geri dönüşüm gayretleriniz veya satın almalarınızı yerel kaynaklardan yapmakta ısrarcı olduğunuz için kimse sırtınızı sıvazlamaz. Hollandalı bir girişimci hava kirliliğini azaltmak için çaba sarf eden Amsterdam sakinlerini ödüllendirmek istiyor; ve bunu kuş evleri ile gerçekleştiriyor.

Aslında, bunlar gerçek kuş evleri değil. Joris Lam tarafından tasarlanan TreeWifi isimli bu projede söz konusu kuş evleri tüylü yaratıklar için yaşam alanı sağlamak yerine, azotoksit sensörleri ve Wi-Fi yönlendiriciler içermektedir.

Şehrin etrafındaki ağaçlara monte edilen bu cihazlardaki LED ışıkları o çevrede bulunan hava kirliliği seviyesini gösteriyor. Kirlilik seviyesi  belirli bir eşiğin altındaysa, cihazın çatı kısmında, çevredekilere ücretsiz Wi-Fi sağlandığını belirten bir yeşil ışık yanıyor.

Şirketin web sitesine göre amaç; şehir sakinlerinin araba kullanmak yerine bisiklete binmelerinin veya toplu taşımayı tercih etmelerinin ödüllendirilmesi. Şirket, Amsterdam’daki her caddeye bu kuş evlerinden yerleştirerek şehir sakinlerinin ortak çevreci yaklaşımlarına somut geri bildirim almalarına yardımcı olmayı ve hatta onları arabasız günler geçirmeye teşvik etmeyi umuyor. Şirketin söylemine göre, bu cihaz sayesinde araştırmacılara, elde edilecek hiper yerel ölçekteki kirlilik verilerinin temin edilebilecek olması da bu projenin diğer bir faydası.

TreeWifi projesi bu yılın başlarında, Awesome Foundation Amsterdam tarafından düzenlenen yarışmada birincilik ödülü aldı ve şu anda Lam ve ekibi bu projeyi şehir etrafındaki mahallelere getirmek için kitle fonlaması (aralarında topladıkları para ile mali kaynak sağlama) yapıyor.


Gülce Hazal Timur

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz