Kuşlar, İklim Değişikliğinin Isı Stresiyle Zannedilenden Daha İyi Başa Çıkıyor

0
520
Aslam Baig/Unsplash

İklim değişimi, gezegenimizdeki kuşların dayanıklılığını test ediyor. Tropik kuş türleri doğal yaşam alanı kaybına, kuraklığa, doğal afetlere ve azalan avlara karşı özellikle yatkın görünse de, yeni araştırma bu kuşların ısı dalgalarıyla gayet iyi başa çıkabildiğini öne sürüyor.

Türündeki en geniş veri dizisinin kullanıldığı araştırma; çayırlarda, çöllerde ve dağlarda yaşayan tropik kuşların, daha ılıman iklimlerde yaşayan kuşlara kıyasla küresel ısınmaya karşı daha savunmasız olduğuna yönelik yaygın kanıyı sorguluyor.

23 tanesi ılıman bir bölgeden ve 58 tanesi başka bir tropik bölgeden olmak üzere toplamda 81 kuş türünün ısı tahammülünü test eden araştırmacılar, her iki grubun da yükselen sıcaklıklar ile gayet güzel şekilde başa çıktığını bulmuşlar.

Daha ılıman yerlerden gelen kuşlar daha yüksek sıcaklıklara genelde daha iyi dayansalar da, iklim değişikliğine karşı tropik kuş toplulukları kadar savunmasız oldukları bulunmuş.

Araştırmacılara göre sıcaklıklar 3 ila 4 derece Celsius yükselse bile; bu rakam, ölçülen tüm kuşlar için oldukça güvenli aralıkta yer alıyor. Aslında neredeyse her tür, 10 derece Celsius veya daha fazlalık bir sıcaklık artışına karşı koyabilir.

Urbana‐Champaign Illinois Üniversitesi’nde ekofizyolog olan Henry Pollock şöyle söylüyor: “Hem ılıman hem de tropik kuşlar, 40 derece Celsius’lara kadar çıkan sıcaklıklara dayanabiliyordu. Fakat gündelik ortamlarında. en yüksek sıcaklıklara sadece 30 derece Celsius civarlarında maruz kalıyorlar. Bu yüzden, önemli bir dirençleri var.”

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here