Bu Kuşlara Yamuk Yapmayın!

0
197

111870

Antarktika da yaşayan kahverengi korsan martılar konumlarından dolayı insanlarla pek sık iletişim kurmuyorlar. Ancak Kuzey Koreli araştırmacılar; bu kuşların insanlarla bir hayli sınırlı teması olmasına rağmen, hangi insanların yuvalarına ve yavrularına fazla yaklaşarak onları rahatsız ettiğini hatırlayıp, buna göre saldırabildiğini fark ettiler.

İnsanları özel olarak tanıyabilen pek çok tür olduğu zaten biliniyor. Hatta doğal ortamlarında, papağan ve karga gibi kuşların, tanıma ve anlama gibi yetenekleri olduğu da gözlemlendi. Ancak kahverengi korsan martılarını diğerlerinden ilginç yapan durum, bu kuşların insanlardan çok uzak yaşıyor olup, sadece araştırma için bulunulan alanlarda ve zamanlarda insanlarla karşılaşıyor olmaları.

İlk araştırma istasyonları 1890lerde kurulmuş ama sayıları 1950lerde dikkat çekici bir oranda artmış.

Kore Polar Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Won Young Lee ye göre, “İnsansız bir habitatta yaşayan ve bu şekilde evrimleşen kahverengi korsan martıların, sadece 3-4 ziyaretten sonra insanları bireysel ve özel olarak tanıyabilmesi inanılmaz. Bu durum, algılama ve kavrama yeteneklerinin ne kadar yüksek seviyede olduğunu gösterir.

Bunu test etmek için biri daha önce yuvalarına giren, diğeri ise daha önce orada görülmeyen iki araştırmacı zıt yönlerde yürümeye başlıyorlar. 7 kuş çiftinin hepsi sadece daha önce yuvalarına giren, tehdit olarak algıladıkları araştırmacıya odaklanıp, ona saldırmaya çalışıyorlar. Bu kuşların hangi insanın tehdit olup hangisinin olmadığını nasıl hatırladıkları hala tam olarak açıklanabilmiş değil ama görsel analize dayandığı düşünülüyor. Bunun devamı araştırmalar, türlerin kavrama ve algılamasıyla ilgili daha net bilgiler elde etmeyi amaçlıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here