Leonid Meteor Yağmuru İçin Yukarı Bakın!

0
207

Leonid Meteor yağmuru bu gece zirve yapıyor. Yağmur dünyanın çoğu yerinden görülebilecek ve ayrıca ay ışığı olmadığı için izleme şartları özellikle iyi olacak. Keskin görüşlü izleyiciler, 17 Kasım’ı 18 Kasım’a bağlayan bu gece saatte yaklaşık 10-15 tane meteor görebilirler.

Peki Leonid meteor yağmuru nedir ve ona neden önem vermelisiniz? Yağmur, Dünya’nın Tempel-Tuttle kuyrukluyıldızının arkasındaki toz izlerinin içinden geçmesiyle ve (yaklaşık bir bezelye büyüklüğünde olan) ufak döküntü parçalarının atmosferimizde alev almasıyla meydana geliyor.

Bunlar, her sene bu zamanlarda gerçekleşen Taurid meteor yağmuru sırasında alev topları meydana getiren büyük döküntü yığınları kadar etkileyici gelmeyebilir, ancak bu küçük meteorlar da güzel bir gösteri sahneleyecekler.

Leonid aynı zamanda Dünya’da karşılaştığımız en hızlı meteor yağmuru olma özelliğini taşıyor. Uzay tozu parçaları, atmosferimize saatte 254.276 km’lik inanılmaz bir hızla çarpıyor.

Geçmişte Leonid meteor yağmurunun meteor fırtınaları meydana getirdiği ve eşi görülmemiş sayıda kuyrukluyıldızın gökyüzünü çizgilerle boyadığı bilinirdi. 1966 yılında inanılmaz bir gösteri yaşanmıştı ve ABD’nin güneybatısındaki insanlar, bir dakikada 3.000’e kadar meteor gördüklerini söylemişlerdi.

Fakat bu meteor fırtınaları sadece yaklaşık 33 yılda bir gerçekleşiyor ve 2032’ye kadar yeniden gerçekleşmesi beklenmiyor; bu zaman miktarı, kuyrukluyıldızın Güneş etrafında bir turu tamamlama süresine eşit.

Bulutlardan etkilenmeyecek kadar şanslı olanlar epey harika bir manzara elde edecekler çünkü Cumartesi günü yeni Ay var ve gökyüzü epey karanlık.

Yine de en iyi izleme olasılığı için, sokak ve dükkan ışıklarından uzaklaşarak şehrin dışına çıkmanız lazım. Leonidler doğudan gelecekler (Leo takımyıldızından) ancak gökyüzünün tamamı boyunca çizgi çizecekler.

Geri kalanımız ise endişelenmesin, kaçırmanıza gerek yok. Slooh, yağmurun canlı bir akışını kuracak kadar yardımsever. Bu yüzden ücretsiz olarak kayıt olup, dünyanın neresinde olursanız olun izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here