Lockheed Martin ABD Deniz Komandoları İçin Yeni Bir Denizaltı Üretecek

0

Su altında yol almanın deniz komandoları için birçok avantajı var. Askerler dalgaların altındayken tespit edilemiyor ve kıyıya ulaşana kadar okyanusun kendi sesinden daha fazla gürültü çıkarmıyorlar. ABD donanmasının elit birimi tarafından mevcut olarak kullanılan “yüzücü teslimat araçları” askerleri su altı koşullarına maruz bıraktığı için tüm operasyon boyunca dalgıç elbisesi giymeyi gerektiriyor. Bunun yerine Submergence Group LLC ve savunma sanayisi devi Lockheed Martin tarafından tasarlanan yeni tip denizaltı farklı bir yöntem kullanarak deniz komandolarını suyun altında kapalı bir araçla taşıyacak.

Yeni araca Kuru Muharebe Denizaltısı (Dry Combat Submersible) ismi verilmiş. Lockheed Martin’in açıklaması aşağıdaki gibi:

Şu anda su altında yolculuk eden personel gideceği yere ulaşmak için yüzücü teslimat araçlarını kullanıyor ve personel su altı koşullarına maruz kaldığı için dalgıç kıyafeti giyiyor. Kuru Muharebe Denizaltısı sayesinde personel varış noktasına suya girmeden daha fazla yaklaşıyor ve varış anında daha etkin hareket edebiliyor.

Lockheed Martin’in Palm Beach’teki yerleşkesinde genel müdür ve program direktörü olan Erika Marshall, “Denizaltı teknolojilerde kaydettiğimiz ilerlemeler personelin kolayca güncel teçhizatla yenilenebilen, teknolojik olarak üstün ve adapte olabilir araçlarla donatılmasını sağlayacak.” diyor. Marshall ekliyor: “Bu güvenilir denizaltı araçları personeli koruyacak, göreve hazır bir şekilde varış noktasına ulaşmalarını ve eve güvenli şekilde dönmelerini sağlayacak.”

Lockheed’in bu yeni tipe benzeyen mevcut kuru su altı araçları su altında havaları tükenmeden 24 saat hizmet verebiliyor, saatte 8 kilometrenin biraz üzerinde hıza ulaşabiliyor ve 112 kilometre mesafe almaya yetecek kadar yakıt taşıyabiliyor. Donanmanın mevcut olarak kullandığı teslimat araçları hakkında fazla bilgi yok, fakat her iki ulaşım aracı da komandoları sığ sularda hedefine yaklaştırmak için üretiliyor.

Bir sığ su denizaltısını kullanmak deniz komandosunun yaptığı en heyecanlı iş olmayabilir, fakat başarılı bir sızma görevinin anahtarı da heyecanın olabildiği kadar önlenmesi.


Kenan Tümer

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz