Londra Yakınlarında, Demir Çağı’ndaki ‘Cinayet’ Kurbanı

0
790
Bir adama ait bu antik iskeletin 2.500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. HS2

Londra’nın hemen dışında, elleri ön taraftan bağlanmış halde yüzü koyun bir hendeğe atılan antik bir adamın iskeleti bulunmuş. Adam, Demir Çağı’nda meydana gelmiş bir cinayet veya infazın kurbanı olmuş olabilir.

Arkeologlar adamın nasıl öldüğünü kesin olarak bilmeseler de, adamın tuhaf gömülüş şekli yüzünden 2.500 yıldan fazla süre önce bir cinayetin yaşanmış olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Adamın elleri, karnının alt kısmında birleşik ve sıkışmış halde bulunmuş. Eller bağlanmış olsa bile ipler şimdiye çürümüştür. Gizemli adamın bir mezarı olmamış ve arkeologlar hiç tabut işareti bulamamış.

Yüksek hızlı demiryolu HS2 için yapılan kazıya önderlik eden arkeolog Rachel Wood, “Ellerinin bağlanmış olduğu görülüyor ve hendeğin dibinde yüzü koyun yatıyor” diyor.

Bilim insanları, adamın ölümü hakkında daha fazla şey öğrenmek için iskeleti inceliyor. Hendekte bulunan çanak çömlek parçaları, adamın tam olarak ne zaman öldüğünü belirlemelerine yardımcı olabilir.

“Eğer ağır bir cisimle kafasına vurulduysa, kafatasının arkasında buna ait bir işaret bulabilirsiniz” diyor. “Eğer bıçaklandıysa, kaburgalarda bıçak izleri bulabilirsiniz. Bu yüzden böyle bir şey bulmayı ve nasıl öldüğünü öğrenmeyi umuyoruz.”

Tom Metcalfe/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here