Manyetik Robot, Tamir Etmek İçin Zepline Tırmanıyor

0

Zeplinleri devasa gökyüzü balinaları gibi düşünebilirsiniz. Doğası gereği dayanıklı ancak hafif hava haznesi, yolcuları ve motoru içeren nispeten daha ağır kompartmanı… Zeplinler çok geniş yüzey alanına sahip ve bu alanın tamamını olduğu gibi koruyacak ve bakımını sağlayacak bir yol yoktu. Büyük savunma sistemi şirketlerinden Lockheed Martin’in araştırma laboratuvarı olan Skunk Works, bu soruna en mantıklı çözümü getirdi: Zeplinlerin yüzeyinde yürüyebilen robot.

Aynı zamanda İngilizce kısaltması sebebiyle Spider (Örümcek) olarak da bilinen bu robot şu şekilde tanımlanıyor: “Hasar Ölçümü Yapan ve Kendiliğinden Tamir Eden Araç”.

 

Örümcek iki parçadan oluşuyor: Mıknatısların bir arada tuttuğu iç ve dış elemanlar. İkisi birlikte şişirilmiş bir yüzeyin üstünde, daha doğrusu bu durumda hibrit bir hava gemisinin üstünde geziniyorlar. Bu sırada üst kısım, alt kısımdan gelen ışığın tamamen süzülüp süzülmediğine  bakarak iğne deliği büyüklüğündeki hasarları bile fark ediyor. Örümcek, deliği yama yaparak kapatıyor ve yaptığı işlemin her anını fotoğraflıyor. Bu sayede insanlar Örümcek’in yaptığı işi kontrol etme şansına sahip oluyor. Örümcekler birden fazla olduklarındaysa işi çok daha hızlı bitiriyorlar.

 

Robot tamir takımları yeni bir zeplin devri hayalinin gerçekleşmesine yardımcı olabilir.


Mehmet Berk Takım

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz