Alzheimer’la Savaşta Beklenmedik Etki

0

Salk Enstitüsü’ndeki yeni bir çalışmaya göre, Alzheimer kenevir bileşenleri (cannabis) sayesinde tedavisi umut veren hastalıklar listesine eklenebilir. Kronik ağrı, kanser, epilepsi ve birçok hastalığın tedavisi için araştırmalar ve klinik deneyler devam ederken bu araştırma; marijuananın ana maddesi tetrahidrokanabinol (THC)’nin beynin Alzheimer’la ilgili kısmında plak çoğalmasına karşı etkisini test eden ilk çalışma.

Araştırmacılar, insan beyninden aldıkları nöronları laboratuvar ortamında büyütüp modifiye ederek beta amiloid gibi proteinlerden oluşan plakların çoğalmasını sağladılar. Daha sonra bir miktar THC ve diğer marijuana bileşiklerine maruz bıraktılar.

THC’nin protein birikimini engellemesinin yanı sıra hücrelerdeki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olduğu da görüldü. İltihaplanma nöronlarınızın birbiriyle iletişimini zorlaştırdığı için istemediğimiz bir oluşum.

Araştırmanın başyazarı Salk Enstitüsü profesörü David Schubert “Diğer araştırmalar kanabinoidlerin Alzheimer’ın belirtilerine karşı sinir koruyucu olduğunu öngörse de, bizim çalışmamız bu bileşiklerin hem iltihap hem de sinir hücrelerindeki amiloid beta birikimine etkisini gösteren ilk ve alanında öncü bir çalışma.” diyor.

Sağlıklı nöron ve Alzheimerlı nöron (solda). Araştırmacılar, THC’nin Alzheimerlı nöronlarda beta amiloid birikmesine ve iltihaplanmada azalmaya sebep olduğunu buldu.

Çalışmayı alışılmadık kılan bir diğer şeyse nöronlardaki protein birikimi ve iltihaplanma arasında kuvvetli bir bağ oluşturması. Bazı eski hipotezlere göre bağışıklık hücreleri iltihaplanabilirken nöronlar kendi başlarına iltihaplanamazlar.

Araştırmacılar, THC’nin beyindeki endokanabinoid reseptörlerde -vücudumuzda normal olarak bulunan reseptörler- işlev görerek protein birikimi ve iltihaplanmayı engellediğine inanıyor. Bilim adamları ise egzersizin bu reseptörleri oyaladığını ve fiziksel aktivitenin Alzheimer sürecini yavaşlattığını uzun süredir savunuyor.

Schubert ve çalışma arkadaşları endokanabinoid reseptörlerin protein birikimi ve iltihaplanmanın azalmasıyla bir ilgisi olduğunu önceki araştırmalarında bir ilacı test ederken buluyorlar. Daha sonra THC ve Alzheimer plakları arasındaki ilişkiyi araştırmaya karar veriyorlar.

Araştırmacıların söylediğine göre, beta amiloid ve THC arasındaki bağdan bahsedebilmek için insanlar üzerinde uygulanacak klinik deneyler de dahil olmak üzere çok daha fazla araştırmaya rehberlik edilmeli. Tetkik mahiyetinde bu laboratuvar modelleri sadece bir başlangıç.

Alzheimerlı nöron. Alzheimer hastalarının beyinlerindeki nöronlarda plak birikiminde önemli rol oynayan amiloid beta sadece bağışıklık hücrelerinde değil nöronlarda da iltihaplanmaya sebep olabiliyor.

Kardelen Çelikel

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz