Mars 2020 Aracı, Kendine Eşlik Edecek Küçük Bir Uçan Drona Sahip Olabilir

0

2009 yılının Nisan ayında Mars’a gönderilen keşif aracı Spirit, gezegendeki bir kum fırtınasında mahsur kaldı. Olay yerinden uzaklaşmak için çabalasa da tekerlekleri kaygan kumlu zeminde yeterli çekişi sağlayamadı ve bu da araç için yavaş ve acı bir sonu beraberinde getirdi. NASA bu tür bir trajedinin tekrar yaşanmasını istemiyor.

Curiosity aracı kendi başına şu ana kadar gayet iyi bir şekilde idare etse de uzay ajansı gelecek görev için ekstra birkaç güvenlik önlemi almak istiyor. Space News’ın haberine göre NASA’nın Jet Laboratuvarı, kara aracına yardım edecek helikopter benzeri bir dron üzerinde çalışıyor. Bu dron, Mars 2020’ye önündeki engelleri taramada, yolları belirlemede, kum tuzaklarından ve çukurlardan kaçınmada yardımcı olacak. Beklentilere göre ise dronun, Mars 2020’nin günlük menzilini üç katına çıkarabileceği düşünülüyor.

Mars 2020 robotu, gelecekteki görevlerde Dünya’ya getirilmek üzere alınacak, toprak ve kaya örnekleri toplamak ve depolamakla görevli. Dron resmî olarak duyurulmuş ve projeye katılmış bir araç değil ancak NASA’nın ilgili departmanının yaklaşık 1 kilo ağırlığındaki, güneş enerjisiyle çalışan helikopterin bire bir ölçeklerdeki deneme aracının gelecek mart ayında test etmeyi amaçladığı biliniyor.

NASA Jet Laboratuvarı direktörü Charles Elaci, Space News’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Dronu bir odaya koyacağız ve Mars’taki hava koşullarının bire bir taklit edildiği bir ortamda testleri yapacağız. Şu ana kadar bazı testleri gerçekleştirmiş durumdayız ve gerçekleştireceğimiz testte uçacağından eminiz.”

Bir helikopteri Mars’ta uçurmak, Dünya’dakine kıyasla daha zor olabilir çünkü Mars’ın atmosferi çok daha ince bir yapıda ve bu da helikopterin havada kalmak için çok daha fazla çaba harcaması gerektiği anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz