Mars Egzersizi İçin Yeni Yöntem

Yaklaşık 9 metreküplük bir kapsülün içinde 6-9 ay süren bir Mars yolculuğu yapmak, birçok insanın egzersiz yapmaya ara vermesi için geçerli bir sebep olabilir. Ancak yeni bir gezegene öncülük edecek astronotların formda kalması gerek.

İşte bu yüzden NASA’nın Keşif Egzersiz Ekipmanları Projesi bir alet geliştirdi. Kompakt ve çok fonksiyonlu bu aletin adı ROCKY (the Resistive Overload Combined with Kinetic Yo-Yo), yani kinetik yo-yo’lu dirençli yükleme. Büyük bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki bu alet yaklaşık 28 litrelik bir hacim kaplıyor. İçinde bir servomotor bulunduran ROCKY, astronotlar için istenen miktarda ağırlık kaldırma deneyimi yaratıyor. Yukarıdaki çizimde görüldüğü gibi, ROCKY hala modülde bir sıkışıklık yaratıyor.

Astronotlar aleti bir kürek çekme makinesi gibi de kullanabilecekler. Ayrıca squat (çömelme), deadlift (bir çeşit ağırlık kaldırma), heel raises (topukta yükselme) gibi güç egzersizleri, bicep curls (kol bükme) ve upright rows (çeneye çekme) gibi üst vücut egzersizleri de yapılabiliyor. Alet yaklaşık 180 kg’a kadar ağırlık sağlayabilecek.

Küçük bir ayakkabı kutusu için oldukça etkileyici!


Enes Koşar

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir