Mars Keşif Aracı Perseverance, Antik Yaşamın İzlerini Aramak Üzere Fırlatıldı

0
993
Joel Kowsky/NASA

Perseverance ve yol arkadaşı helikopter, 2021’in Şubat ayında Mars’a konacak.

NASA’nın şimdiye kadarki en cesur keşif aracı, Kızıl Gezegen’in yolunu tuttu.

Araba boyutundaki Perseverance gezgin robot, bugün Türkiye saati ile 14:50’de (1150 GMT) Florida’nın Canaveral Burnu’ndaki Hava Kuvvetleri Üssü’nden Birleşik Fırlatma Birliği’ne ait bir Atlas V roketinin tepesinde fırlatıldı ve Kızıl Gezegen’e yapacağı yaklaşık yedi aylık yolculuk başladı.

Perseverance, Şubat 2021’de 45 kilometre genişliğindeki Jezero Krateri’nin içerisine konduktan sonra, daha önce Mars’a giden hiçbir keşif aracının yapmadığı şeyleri yapacak. Bunlardan bir kaçını saymak gerekirse; yaşama dair işaretler arayacak, gelecekte Dünya’ya getirilmek üzere numuneler toplayacak ve küçük bir helikopter konuşlandıracak.

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Pazartesi günü yapılan bir basın toplasında “Bunlar çok ama çok heyecan verici zamanlar” diyor. “Perseverance, Amerika Birleşik Devletleri için çok önemli bir görev. Elbette, dünya için de çok ama çok önemli bir görev.”

Fırlatış, Perseverance’in Kaliforniya’daki Pasadena şehrinde yer alan NASA Jet İtiş Laboratuvarı’ndaki görev kontrol merkezini sallayan bir depremin yaşanmasıyla beraber daha heyecanlı hale geldi. JPL yorumcularının şaşırmasına neden olan deprem, geri sayımı etkilemedi.

NASA, COVID-19 salgını sebebiyle göreve yönelik internet yayınının kapsamını değiştirirken; Mars’a fırlatmayı da şık bir şekilde kutladı.. Grammy ödüllü Gregory Porter, görev öncesinde evinden bağlanarak şarkı söyledi. Virgina eyaletinde yaşayan 7’nci sınıf öğrencisi Alex Mather (kendisi uzay aracına ismini veren kişi) ve Alabama’da yaşayan 11’nci sınıf öğrencisi Vaneeza Rupani (aracın helikopteri Ingenuity’ye ismini veren kişi) fırlatışı bizzat izledi.

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here