Mars’ta, Gezegen Çapında Yer Altı Suyu Olduğuna Yönelik İlk Bulgular Geldi

2

Mars, bugün kuru ve tozlu bir gezegen gibi görünüyor olabilir. Fakat bilimsel modeller; bu gezegenin bir zamanlar, hem yerin altında hem de üstünde devasa miktarlarda su barındırmış olabileceğine işaret ediyor. Şimdiyse araştırmacılar, söz konusu modelleri destekleyen bulgular elde ettiler.

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) araştırmacı olan Francesco Salese, bir basın bülteninde şöyle aktarıyor: “Mars, eskiden sulu bir dünyaydı fakat gezegenin iklimi, bu suyu yer altına çekerek göletler ve yer altı suları meydana getirdi”

“Yaptığımız çalışmada, ölçek ve rolü tartışma konusu olan bu suyun izini takip ettik ve Mars üzerinde, gezegen çapında mevcut olan yer altı suyu sisteminin ilk jeolojik kanıtını bulduk.”

Üç cihazdan (ESA’nın Mars Express uzay aracında yer alan Yüksek Çözünürlüklü Çift Kamera [HRSC], NASA’nın Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi [HiRISE] ve NASA’nın Mars Keşif Aracı’nda yer alan Bağlam Kamerası’ndan) gelen verileri kullanan ESA araştırmacıları, Mars’ın kuzey yarımküresinde iki düzine kapalı krater bulunduğunu keşfetmişler.

Takım, bu kraterlerin yüzeylerinde bazı nitelikler olduğunu bulmuş ve bu nitelikler; kraterlerin bir zamanlar, “zamanla değişen ve geri çekilen gölet ve su akıntıları içerdiğini” akla getiriyormuş.

Hatta geçmişteki su seviyelerini bile tahmin etmişler ve bunların; birçok kişinin Mars’ta üç ila dört milyar yıl önce mevcut olduğuna inandığı bir okyanusun muhtemel sahil hatlarına benzediğini bulmuşlar. Ayrıca bu okyanus, yeraltındaki bir göl sistemiyle bağlantılı olabilirmiş.

Su, yaşamı gösteren kilit bir bileşendir. Bu yüzden Mars’ta bulunan herhangi bir su kanıtı, bu gezegenin bir zamanlar canlılara ev sahipliği yapmış olabileceği görüşünü güçlendiriyor.

Ancak ESA’nın keşfettiği ve Mars’ta hayat olduğuna işaret eden tek bulgu bu değil. Araştırmacıların incelediği kraterlerden beş tanesinde, daha önce yapılan bir araştırmada Dünya’daki yaşamın ortaya çıkışına bağlanan minerallerin işaretleri de bulunmuş.

Mars Express projesinde çalışan bilim insanı Dimitri Titov’un belirttiği üzere, bu keşif; araştırmacıların, geçmişte Kızıl Gezegen üzerinde yaşam olup olmadığına yönelik kanıtları içermesi en muhtemel noktaları belirlemesine yardımcı olabilir ve bizi, Dünya dışı yaşamı bulmaya bir adım daha yaklaştırabilir.

 

 

 

 

Futurism

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz