Mart Ayı Sevinemeyeceğimiz Bir Rekor Kırdı

0

test-map1

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) bile artık bozuk plak gibi aynı şeylerin tekrar tekrar konuşulduğunu düşünüyor. Bu Mart, şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Mart’tı.

1800’lerde kayıt tutulmaya başlandığından beri sıcaklığı ölçülen bütün Mart’ları geride bırakarak en sıcak Mart olmaya hak kazandı. Eski rekoru (evet, Mart 2015’i) 0,3°C ile geçti. Bu Mart ayrıca “normal” küresel sıcaklıktan en çok sapmanın görüldüğü aydı ve bu daha önce Şubat 2016’da ulaşılan bir rekordu. Bahsettiğimiz normal küresel sıcaklıklar 1951-1980 arasında kaydedilmişti ve o zaman bir referans değeri oluşturmak üzere ortalamaları alınmıştı. Veriler, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin uzun zaman aralıklarındaki (günlerin aksine on yıllardaki) sıcaklık değişimlerini inceleyen Çevresel Bilgi Ulusal Merkezi’nden alınıyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, bu Mart’ın ısı dışında bir rekorla daha farklılık gösterdiğini bildirdi: Kuzey Kutbu’ndaki en düşük maksimum deniz buzu miktarı. Bölgedeki deniz buzu sadece 9,02 milyon km2 alan kaplyordu, ortalamanın 693.627 km2 altında.

Bunlar size tanıdık geliyor olabilir, çünkü daha önce de pek çok defa yazdık. Geçen kış ABD’nin kaydedilen en sıcak kışlarından biriydi. 2014 ve 2015 de rekor kıran yıllardı, şimdiyse Mart’ın halihazırda sıcak olan aylara eklenmesiyle 2016 ikisini de geride bırakacak gibi.

Nisan’ın rekor ayları bir yılda toplayarak artışı koruyup korumayacağını görmek için bir ay beklemek zorundayız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz