Meksika’nın 8.2 Büyüklüğündeki Depremine Tuhaf ‘Deprem Işıkları’ Eşlik Etti

İşte onların ne olduğu.

Meksika’yı bu haftanın başlarında vuran 8.2 büyüklüğündeki devasa deprem başlı başına yeterli bir olaydı, fakat deprem aynı zamanda etkileyici bir yan etkiye sahipti: gökyüzündeki gizemli ışıklara.

Sosyal medyada, Mexico City şehrinin üstündeki gökyüzünü aydınlatan parlamaları gösteren çok sayıda video baş gösterdi, fakat parlamalar yukarıdaki bulutlardan gelen şimşekler değildi, hatta uçaklardan bile gelmiyorlardı.

Ani parlamaların depremden kaynaklandığı düşünülüyor. Daha belirli şekilde açıklamak gerekirse, ışıklar belli bir kaya türünden geliyor.

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, bu ışıkların mavimsi parlaklıklar, ışık küreleri veya şimşeği andıran hızlı parlamalar gibi pek çok şekilde görülebildiği ortaya çıkarılmıştı.

Farleigh Dickinson Üniversitesi’nde misafir profesör olan Liela Ertolahti, Gizmodo’ya konuşarak şöyle ileri sürüyor: “Bu basınç birikimi, belirli kaya türlerinde topraktaki negatif yüklü oksijen atomu çiftleri şeklinde dağılabilir ve bunlar, kayadaki çatlaklar yoluyla bir elektrik akımı şeklinde yüzeye akabilir.”

“Eğer yeterli miktarda atom mevcutsa, bunlar hava boşluklarını iyonlaştırabilir ve ışık yayan bir plazma veya yüklü gaz oluşturabilir.”

Işıklar (ve onların oluşma şekilleri) kadar ilginç olan şey, onlardan önce gelen depremin, Meksika’nın neredeyse 100 yıl içinde karşılaştığı en güçlü deprem ile bu hafta Irma Fırtınası’nı takip eden ikinci çevre felaketi olmasıydı.

Sarsıntılar, 8.2’lik bir büyüklükte deprem merkezinden 966 km uzaklıktan hissedilebilir. Ayrıca bildirilen kazazede sayısı artmaya devam ediyor.

Condesa bölgesinde 58 yaşındaki bir bar işletmecisi olan Alberto Briseno, The New York Times‘a şöyle söylüyor: “Hepsinin en korkutucu yanı, eğer yetişkin biriyseniz ve yetişkinlikteki hayatınız boyunca bu şehirde yaşadıysanız, 1985’teki depremi çok canlı şekilde hatırlıyorsunuz.”

“Bu deprem o kadar güçlü ve kötü şekilde hissedildi, ancak benim gördüğüm kadarıyla, büyük bir felaketten korunduk.”

 

 

 

 

Futurism

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir