Meraklısına Harika Yeni Bilim Kurgu Kitaplar

3
1198
A far-out future? A depressing dystopia? A perilous planet? Here are some notable sci-fi books for you.

Arkadaşlarınıza Önce Hediye Etmeniz Sonra da Onlardan Ödünç İstemeniz İçin Muhteşem Yeni Bilim Kurgular

2017’nin En Heyecan Verici Bilim Kurgu Hikayeleri

Hediyelik Bilim Kurgu Kitaplar

Gelecekte çok uzak bir yerlerde? Üzücü bir distopya? Tehlikeli bir gezegen? İşte size dikkate değer bazı yeni bilim kurgu kitaplar. Fotoğraf: DepositPhotos

Bazen tek ihtiyaç duyduğunuz şey çok, çok uzaklara gitmektir. Aşağıda sizler için, size ya da sevdiklerinize, çoğu ürkütücü derecede sizinkine benzeyen başka zamanları ve dünyaları ziyaret etme fırsatı vermek amacıyla, bu yıl yayınlanan bilim kurgu türü kitaplardan bir seçme düzenledik. Robotlar ve uzay gemilerine ilaveten, savaşlar, yükselen deniz seviyeleri, genetik olarak değiştirilmiş kişiler ve devrimler göreceksiniz. Bazı kitaplar, bilim ve fantezi arasındaki sınırda giderler, teknoloji ve bilimsel hipotezlerle büyücülüğü karıştırırlar. Canınız bilim kurgu çekiyorsa, hediye edebileceğiniz (sonra da ödünç isteyebileceğiniz) kitaplardan bir kaç tanesini sizin için aşağıda tanıtmaya çalıştık. Fakat bu kitapların çok yeni olduğunu, dolayısıyla henüz dilimize çevrilmediğini de ekleyelim.

1. Amerika Savaşı

Kitap: Amerika Savaşı, Yazan: Omar El Akkad,
Tedarikçi: Amazon.

Yıl 2075’dir, Amerika deniz seviyeleri yükseldikçe, şehirler sulara gömülüp boğuldukça ve buzullar eridikçe değişen, savaş cepheleri  işaretli haritalarıyla, bir iç savaşla daha karşı karşıya kalmıştır. Bu kitapta iyi bir distopya arayışında olan herkese yetecek kadar veba, panik ve savaş bulunuyor.

2. Hortlakların Zalimliği

Kitap: Hortlakların Zalimliği, Yazan: Rivers Solomon, Tedarikçi: Amazon.

Güneş sistemimizin dışına seyahat etmek çok uzun zaman alacaktı – hatta nesiller boyu sürecekti. Hortlakların Zalimliği, bulunması zor ve güvenilmez bir yer olan vadedilmiş topraklara, yüz yıllar boyunca sürecek uzun yolculuklarında insanlıktan geriye kalanları  taşıyan bir uzay gemisinde geçiyor. Ama kitap bir ütopya değil. Gemide işler Güney plantasyonlarında (büyük çiftlik) olduğu gibi yürüyor, zulüm düzeni bu yeni yıldız zeminli ortamda da kuruluyor ve aynı Dünya’dayken olduğu gibi yine iğrenç şekillere bürünüyor.

3. Artemis

Kitap: Artemis, Yazan: Andy Weir,
Tedarikçi: Amazon.

Weir’in bu gezegene düşmüş olan Marslı’sı, öncelikli olarak kendini, çok ta uzakta olmayan bir gelecekte karşı karşıya bulacağı gerçek tehlikelere odaklamıştır. Weir, yeni kitabında, uzayda bize daha yakın olan bir şeyi – Ay’ı – merkez alıyor, ama Artemis’i, günümüzde değil Ay’da şehirlerimizin bulunduğu ve bir kaçakçının buradan çıkmaya çalıştığı bir gelecekte kurguluyor. Bunu uzayda suç ve gerilim türünü seven bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.

4. Otonom

Kitap: Otonom, Yazan: Analee Newitz,
Tedarikçi: Amazon.

Eğer, uyuşturucu kaçakçılığı, entellektüel mülk uygulamaları, büyük ilaç ticaretleri, robotların işin içinde olduğu fütüristik hikayeler hoşunuza gidiyorsa, cinsel kimlik ve birey olma hakkındaki kompleks sorular da ilginizi çekiyorsa, bu kitap tam size göre. Newitz’in ortaya attığı bazı sorulara verilecek kolay cevaplar bulunmuyor, bu da bu kitabı düşündürücü yazıları seven okuyucular için önemli bir kitap haline getiriyor.

5. Binti:Ev

Kitap: Binti:Ev, Yazan: Nnedi Okorafor,
Tedarikçi: Amazon.

Okorafor’un Binti kitabını takibeden ikinci kitabı. Binti, Dünya’dan gelen ve Üniversite’ye gitmek için galaksinin uzak bölgelerine seyahat eden bir öğrenci ve yolu boyunca jöleye benzeyen yaratıklarla karşılaşıyor. Bu sefer de, Dünya’ya geri dönmek ve kendi toplumu ile yüzleşmek zorunda. Yalnız, hikayenin yarım kesildiği ve sonraki romanın beklenmesi gereken seri kitaplardan olduğu konusunda sizi uyarmamız gerekiyor. Yani, bunu hediye edeceğiniz arkadaşınız, serinin diğer kitabının yayınlanmasını bekleyebilecek kadar sabırlı biri olmalı.

6. Doğan

Kitap: Doğan, Yazan: Jeff Vandermeer,
Tedarikçi: Amazon.

Vandermeer bu son romanında, yıkılmış ve sonra da göz alabildiğince büyük ve aç bir uçan ayının boyunduruğu altına girmiş bir şehri konu alarak, biyo-teknolojinin tehlikeli ve fantastik yönlerini keşfe çıkıyor. İnsanlar, yıkıntıların içinde hala hayatta kalmaya çabalıyorlar ve bu süreç içerisinde de yeni bir yaratık ortaya çıkartıyorlar. Fiyatı:

7. İmparatorluk Çöküyor

Kitap: İmparatorluk Çöküyor, Yazan: John Scalzi, Tedarikçi: Amazon.

Birbirinden uzak, ama bir şekilde birbirine bağlı olan gezegenler arasında bir ayrılık meydana gelir ve yaşamın zor olduğu dünyalara yığınlar halinde akın eden insanlar durdurulamaz. Eğer, gezegenler arası ittifakları, ticaret savaşlarını ve değişip duran evrende insanlığın büyük şeyler yapmak için çabalamasını konu alan epik bir hikaye arıyorsanız bu kitabı alabilirsiniz.

8. New York 2140

Kitap: New York 2140, Yazan: Kim Stanley Robinson, Tedarikçi: Amazon.

MetLife binası, 2017 yılının New York Şehri’nde oldukça göze çarpan bir binadır ve Robinson’un kitabına göre, 2140 yılında da hala çok göze çarpan bir bina. Bu hikayede, şehir sel sularıyla kaplı, ama hayat devam ediyor, kodlayıcılar kod yazıyor, kariyeri hızla yükselen finansçılar şehrin etrafını sarıyor ve detektifler de işlerini yapıyorlar.

9. DODO’nun Yükselişi ve Düşüşü

Kitap: DODO’nun Yükselişi ve Düşüşü,  Yazanlar: Neal Stephenson ve Nicole Galland,
Tedarikçi: Amazon.

Zaman yolculuğuna ve kuantum mekaniğine değinen; gizli devlet ajanlarını, bir dil bilimciyi ve bir cadıdan fazlasını içine alan bir macerada bilimsel devrim bulunduran bu kalın kitapta, bilim ve sihir iki ayrı uçta bulunuyor. Bunu uzun kitaplardan, sihirden ve Schrödinger’in kedisinden hoşlanan bir arkadaşınıza alabilirsiniz.

10. Taş Gökyüzü

Kitap: Taş Gökyüzü, Yazan: N.K. Jemisin,
Tedarikçi: Amazon.

N.K. Jemisin’in Bozulan Dünya üçlemesinin son kitabı, Taş Gökyüzü, jeolojik açıdan mahvolmuş bir dünyada, çoklu hikaye örüntülerini bir arada ele alıyor. Rock meraklısı ve kafasındaki erimiş gezegen içi, deprem ve devasa volkanik patlama tasvirlerinin birazcık fanteziyle yoğrulmasına karşı olmayan favori arkadaşınıza tüm seriyi alabilirsiniz.

11. Köprüdeki Çocuk

Kitap: Köprüdeki Çocuk, Yazan: M.R. Carey,
Tedarikçi: Amazon.

Köprüdeki Çocuk, Carey’nin Her Türlü Yeteneğe Sahip Kız dünyasına bir dönüş niteliğinde, okuyucularını, insanlığı zombileşme istilasına henüz yenik düşmeye başlayan hastalıklı bir Dünya’ya geri döndürüyor. Walking Dead’in yeni bölümünü izlemek için sabırsızlanan bir arkadaşına hediye edebilirsin.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here