Meşhur Fosilin Analizi, İnsanlar ile Maymunların Nasıl Ayrıldığını Çözmeye Yardımcı Oluyor

0
212
1990'lı yıllarda Güney Afrika'daki bir mağarada keşfedilen Küçük Ayak iskeleti, insanların atalarına ait antik iskeletler arasında en bozulmamış olanı. Fotoğraf: Paul John Myburgh

Ünlü fosil “Küçük Ayak”ın üst gövdesi üzerinde yapılan ve uzun süredir beklenen yüksek teknolojili bir analiz, insan atalarının maymunlardan ayrıldığı zamana yönelik çok önemli bir döneme pencere aralıyor.

Küçük Ayak’ın omuz birleşme yerinin, insanların evrim ağacında bulunan erken dönemli bir dalın yorumlanmasında kilit önem taşıdığı görülmüş. Southern California Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde çalışan bilim insanları, fosilin köprücük kemiklerinin, kürek kemiklerinin ve eklem yerlerinin bulunduğu göğüs kuşağına odaklanmışlar.

Küçak Ayak’ın diğer kısımları (özellikle ayakları), dik yürümeye yönelik insana benzer özellikler gösterirken; açık biçimde maymuna benzeyen omuz bileşenleri ise bir cisim fırlatmak veya gövdeyi insanlar gibi bacakları iki yanda durur halde tutmaktan ziyade; dallardan sarkmak ya da ağaçlara çıkıp inmek yönünden şaşırtıcı biçimde uygun olan kolları destekliyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Keck Tıp Fakültesi’nde kilinik bütüncül anatomik bilimler yardımcı profesörü Kristian J. Carlson, Küçük Ayak fosilinin, insan atalarının 3 milyon yıldan fazla süre önce kollarını nasıl kullandıklarına yönelik şimdiye kadarki en iyi kanıtları sağladığını söylüyor.

“Küçük Ayak, insanların ilk atalarının Reşid Taşı” diyor Carlson. “Omuz birleşme yerini yaşayan insanlar ve maymunlar ile karşılaştırdığımız zaman görüyoruz ki Küçük Ayak’ın omzu, insanların ve şempanze ile goriller gibi diğer Afrika maymunlarının ortak atasının omzu bakımından iyi bir model olabilir.”

Bu maymun benzeri özellikler, insanların kökenlerine yönelik ipuçları bulmak üzere iskeletin farklı kısımlarını inceleyen dünya çapındaki bilim takımlarının epey ilgisini çekeceğe benziyor. SCÜ’nün önderliğinde yürütülen ve aralarında diğer bazı bilim insanlarının yanısıra Wisconsin Üniversitesi, Liverpool Üniversitesi, Güney Afrika’daki Witwatersrand Üniversitesi’nde çalışan bilim insanlarının da yer aldığı araştırma, Salı günü Journal of Human Evolution bülteninde yayımlandı.

Gary Polakovic/Southern California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here