Metabolik Kontrolün Daha İyi Olması İçin Kahveyi Kahvaltıdan Önce Değil, Sonra İçin

2
Fotoğraf: Zach Reiner/Unsplash

Yeni bir çalışmaya göre kötü bir uykudan sonra uyanmanızı sağlayan sert ve koyu bir kahve, kan şekeri seviyesi kontrolünün bozulmasına sebep olabilir.

Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi’nde yapılan araştırmada, yetersiz uyku ve sabah içilen kahvenin bir dizi metabolik belirteç üzerindeki etkisi incelenmiş.

British Journal of Nutrition bülteninde yazan araştırmacılar, bir gece yetersiz uyumanın metabolizma üzerinde sınırlı etkisi olurken; uyuklamayı önleyip kendinizi canlandırmak üzere kahve içmenin ise kan şekerinin kontrolü üzerinde olumsuz bir etki oluşturabileceğini gösteriyor.

Diyabet ve kalp hastalığı gibi durumların tehlikesini azaltmak için kandaki şeker seviyelerini güvenli bir aralıkta tutmak önem taşıyor. Araştırmacılar kahvenin küresel popülerliği göz önüne alındığında, bulguların sağlık açısından ‘kapsamlı’ sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.

Sonuçlar, uykusu bir geceliğine bölünen deneklerin, kahvaltı sırasındaki kan glukozlarının/insülin tepkilerinin kötüye gitmediğini gösteriyor. Fakat kahvaltıdan önce tüketilen sert koyu kahve, kan glukozunda kahvaltıya verilen tepkiyi yaklaşık %50 artırmış. Nüfus seviyesinde yapılan ölçümler kahvenin sağlıklı olabileceğini gösterse de; önceki araştırmalarda kafeinin insülin direncine sebep olma potansiyeli taşıdığı gösterilmiş. Bu sebeple yeni çalışma, kötü bir uykudan sonra kahve içmeyi tavsiye eden bu yaygın reçetenin aslında uykulu hissetme sorununu çözebileceğini fakat vücudunuzun kahvaltıdaki şekere dayanma kabiliyetini sınırlayarak, başka bir sorun oluşturabileceğini ortaya çıkarıyor.

Bath Üniversitesi. Ç: O.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz