Mikroçip mi? Hayır. İşte, COVID-19 Aşılarının İçindekilerin Tam Listesi

3
MarianVejcik/iStock

Komplo teorisyenleri ve aşı karşıtları, koronavirüs aşıları hakkında aylardır yanlış bilgi yayıyor. Bu sahte iddiaların en yaygın olanlarından biri de, Microsoft’un kurucusu ve yardımsever iş insanı Bill Gates’in aşıları kullanarak, insanlara konum takibi yapan mikroçipler yerleştireceği.

Fakat bu doğru değil. Bu komplo teorisinden Haziran ayında bahseden Gates, muhabirlere iddianın neredeyse komik derecede acayip olduğunu belirtmişti. Twitter kullanıcıları da çok sayıda mem (caps) ile bu şehir efsanesiyle dalga geçmişlerdi.

Basına verdiği bir röportajda “Bu şeyleri inkar etmek neredeyse güç çünkü o kadar aptalca ve acayip ki, tekrarlamak bile inandırıcılık kazandırıyor” diyen Gates, fakir ülkelere bağışıklık kazandırılması amacıyla kurulan fona 1,6 milyar dolar bağış yapacağını duyurmuştu.

Fakat aşılar hakkındaki yanlış bilgiler ciddi bir mesele. 1984’ten beri ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün başkanlığını yürüten bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony Fauci, hayatın COVID-19 öncesi normallere dönmesi için Amerikalıların yüzde 75 ila 85’inin aşılanması gerektiğini aktarıyor.

Aşılara yönelik komplo teorileri, halkın aşılara duyduğu güvene karşı bir tehdit oluşturuyor ve bu güven, o eşiğe ulaşılması için hayati önem taşıyor. Aşının, insanların konumlarını takip edebilen veya kimin aşılandığını belirleyebilen bir mikroçip içerdiği iddiaları doğru değil ve yanlış anlaşılmış bilgilere dayanıyor.

Mikroçip efsanesi, akıllı şırınga paketi fikrinden çıkmış olabilir

Haber bültenlerinden veya röportajlardan alınan ve değiştirilmiş ya da saptırılmış videolar barındıran görüntüler, sosyal medyada geniş biçimde paylaşılmış ve mikroçip komplo teorisini körüklemişti.

Özellikle Kasım ayında gönderildiğinden beri 40.000 defadan fazla paylaşılan bir video, bu efsanenin kökenlerine biraz ışık tutmayı sağlayabilir. Videoda CBN kanalının, şırınga üreticisi Apiject’in icra kurulu başkanı Jay Walker ile yaptığı röportajın kesitlerine yer veriliyor ve Walker, aşı için barkod benzeri, isteğe bağlı bir etiketten bahsediyordu.

Röportajın asıl halinde, bu etiketin isteğe bağlı olduğu ve söz konusu RFID çipinin, şırınganın dış kısmına ekleneceği; şırınganın içindekilerle birlikte enjekte edilmeyeceği belliydi. Çip, gerçek aşının sahte veya tarihi geçen aşılardan ayırt edilmesi ve enjeksiyonların ne zaman kullanıldığının takibi amacıyla tasarlanmıştı.

Apiject sözcüsü Steve Hofman, aşı üreticilerin şimdiye kadar bu özel etiketi talep etmediğini söylüyor.

Facebook’ta paylaşılan o video, Bill Gates’in açık şekilde değiştirilmiş bir klibini de içeriyor ve onu sanki “aşılar gibi yenilikçi teknolojiler, aşıyı takip eden bir ölçüm sistemine ihtiyacımız var” der gibi gösteriyor.

Reuters haber ajansı, Gates’in 2013 yılında bir finansal katılım forumunda yaptığı esas konuşmanın izini sürmüş ve Gates’in burada, aşıların çığır açan yenilikler olduğunu söylediğini ve sonrasında aşı dağıtımını değil, finansal katılımı takip edecek bir sistemin gerekli olduğunu belirtiğini bulmuş.

Pfizer’ın koronavirüs aşısında neler bulunuyor?

Pfizer, gerçekte aşının içinde bulunan bileşenlerin listesini halka açtı ve bileşenler arasında mikroçip bulunmuyor.

Aşının etkin bileşeni, virüsün genetik maddesinin mesajcı RNA adını taşıyan bir kesiti. Business Insider’dan Hilary Brueck’in açıkladığı üzere mRNA, “vücudun COVID-19’un hücrelerimizi işgal etmesine yardımcı olan proteinlere karşı nasıl savaşacağını öğrenmesi için genetik bir kum torbası” görevi görüyor.

Şeker, tuz ve yağlardan meydana gelen bir karışım, bu mecazi kum torbasını yumuşatıyor ve aşının, kas içi enjeksiyon yoluyla iletilmesini mümkün kılıyor.

İşte, Pfizer aşısının içindekilerin tam listesi:

SARS-CoV-2’nin viral diken glikoproteinini kodlayan (aşı bu sayede işe yarıyor), nükleositi değiştirilmiş bir mesajcı RNA (modRNA)

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere lipidler ve yağlı bileşenler:

  • (4-hidroksibütil)azanedil)biz(hekzan-6,1-dil)biz(2-heksildesanoat),
  • 2-[(polietilen glikol)-2000]-N, N-ditetradesilasetamit,
  • 1,2-distearoil-snglisero-3-fosfokolin,
  • ve kolesterol

Potasyom klorür

Monobazik potasyom fosfat

Sodyum klorür (tuz)

Dibazik sodyum fosfat dihidrat

Sukroz (şeker)

Moderna’nın koronavirüs aşısında neler var?

Geçenlerde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden acil kullanım yetkisi kazanan diğer aşı üreticisi Moderna da COVID-19 aşısının içindekileri detaylı bir şekilde gösteren bir bilgi formu yayımladı.

Moderna’nın aşısı şunları içeriyor:

Mesajcı ribonükleik asit (mRNA)

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere lipidler veya yağlı bileşenler:

  • SM(sifingomiyelin)-102
  • Polietilen glikol [PEG] 2000 dimiristoil gliserol [DMG],
  • 1,2-distearoil-sin-glisero-3-fosfokolin [DSPC]
  • ve kolesterol

Trometamin

Trometamin hidroklorür

Asetik asit

Sodyum asetat

Sukroz (şeker)

 

 

 

 

Yazar: Andrea Michelson/Business Insider. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

3 YORUMLAR

  1. Bende Annanemin aynı zamanda dedem olduğunu,iki çocuktan biri yani babamı dedemin doğurduğunu söylesem !,Amcamın anneannemden,babamın dedemden doğduğuna kaç salak inanırsa artık !,Bu haberin değeride o kadar işte YERSEN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz