Minik Pikalar Evlerini Kaybediyor

0
Pika, Medecine Lake, Near Jasper, Alberta

Yükselen sıcaklık,hayvanların bulunduğu dağları yaşama elverişsiz kılıyor.

Pika, Medecine Lake, Near Jasper, Alberta

25 Ağustos’ta bilim adamlarının Journal of Mammalogy dergisinde söylediğine göre,küresel ısınma Amerikan pikalarının yaşam alanı olan Kuzey Batı Amerika’nın dağlık arazilerinde ilerliyor.

Pikalar(ıslıklı tavşangiller) dağların yüksek yerlerinde onları koruyan, yüksek sıcaklık sağlayan bir kürke sahipler fakat yükselen sıcaklık sebebiyle normalin altındaki şartlarda idare edebilen hayvanlar bile bölgeden ayrılıyor.Araştırmacılar yeni araştırmalarında, pikaların eskiden beri yaşam alanı olan yerlerde artık görülmemesinin sebebinin büyük ölçüde iklim değişikliği olduğunu düşünüyor.

Ekip, 2014 ve 2015’te 900’den fazla yerleşim birimini ziyaret etti ve %38’inin California Eyaleti’nde ortadan kaybolduğunu,onların %44’ünün ise Great Basin Ulusal Parkı’na yayıldığını buldu.2011’de benekli pikaların yaşadığı yer olan Utah Zion Ulusal Parkı’nda ise hiç pika görülmedi.

Bazı bölgelerde pikaların durumlarının iyiye gittiği görüldüğü halde bulgular iklim değişikliğinin,izole yaşam alanlarında bile onları korumasız hale getirdiğini gösteriyor.


Firdevs Şahin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz