Mizahın Ortaya Çıktığı En Erken Yaş

0
3
Fotoğraf: Ben White/Unsplash

Dünya çapında doğumdan 4 yaşına kadar olan yaklaşık 700 çocuğun incelendiği yeni bir çalışmada elde edilen verilere göre, küçük çocukların şakalara gülme ve şaka yapma kabiliyetinin hangi yaşlarda ortaya çıktığı ilk defa keşfedilmiş. Bristol Üniversitesinde çalışan araştırmacıların öncülüğünde elde edilen ve Behavior Research Methods bülteninde yayımlanan bulgular, mizahın ortaya çıktığı en erken yaşı ve genel olarak hayatın ilk yıllarında nasıl oluştuğunu gösteriyor.

Bristol Üniversitesi Eğitim Fakültesinde çalışan araştırmacılar, gelişimin ilk dönemlerinde hangi mizah tiplerinin bulunduğunu ve farklı mizah tiplerinin hangi yaşlarda ortaya çıktığını belirlemek istemişler. 20 sorudan oluşan Erken Dönem Mizah Anketi oluşturan araştırma takımı; İngiltere, Birleşik Devletler, Avustralya ve Kanada’da yaşayan 0-47 aylık 671 çocuğun ebeveyninden, çocuklarının mizah gelişimine yönelik beş dakikalık bu anketi cevaplamasını istemiş.

Araştırma takımı, bazı çocuklarda mizahın en erken 1 yaşındayken anlaşıldığının, çocukların tahminen yarısının mizahı iki aylıkken anladığının ve yüzde 50’sinin de 11 aylık olduğunda mizah yapmaya başladığının bildirildiğini görmüş. Araştırma takımı, çocuklar mizah yapmaya başladığında bunu sıklıkla yaptıklarını ve çocukların yarısının son 3 saatte şaka yaptığını da göstermiş.

 

 

 

 

Kaynak: Bristol Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here