Moon Express’in ”Ay mevzilenmesi planı” muhteşem bir plan gibi görünüyor, ama heyecanlanmak için henüz çok erken

0
Her şey yolunda giderse, Moon Express'in misyonları aydaki su ve diğer mineraller için benimkileri açacaktır. Illustration by Moon Express

Şirket, Ay’ın Güney Kutbuna 2020 yılına kadar robotlar yerleştirmeyi planlıyor.

Her şey yolunda giderse, Moon Express’in görevleri, Ay’daki su ve diğer minerallere doğru giden bir yol olacaktır.
Görsel: Moon Express

NASA, Mars maratonu üzerinde özenle durmaya devam ederken, uzay araştırmalarındaki herkesin Ay’a gitmek istediği açıkça görülüyor. Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında, SpaceX’in 2018 yılında iki zengin insanı ay yörüngesine taşımayı ve özel şirketler için kelimenin tam anlamıyla bir Ay yarışması olan Google Lunar XPrize’i planlıyor – uydu gittikçe bir merkez haline geliyor ve son zamanlarda dikkatleri üzerine epeyce çekti.

Moon Express, Ay’a inmek, 500 metre yolculuk etmek ve Dünya’ya geri dönmek konusuna işe koyulan ilk ticari şirket olması nedeniyle, 20 milyon dolarlık Ay XPrize’i eve götürmeyi umut eden şirketlerden biridir. Ancak bu şirketin hırslarının sonu burada gelmiyor. Bugün, Ay’da bir robotik mevzi inşa etmeye ve 2020’de Dünya’ya Ay tozu numunesi ile geri dönme planlarını açıkladı.

“Mevzi” burada biraz güçlü bir kelime. İşin aslı, Moon Express herhangi bir Ay yerleşimi ya da buna benzer bir şey inşa etmeyecektir. Bunun yerine, planları üç görev halinde Ay’a robot göndermekten ibarettir.

“Ay İzcisi” olarak adlandırdıkları ilk Moon Express, bu yılın sonundan önce yapılacak olan ilk lansmanı ile oluşacak. Bu görevde, bir konucu, Ay yüzeyinin etrafında gezinecek, küçük bir teleskop ve bir lazer mesafe bulucu kullanarak, XPrize yarışmasını kazanmaya çalışacak.

“Ay Mevzilenmesi” olarak adlandırılan ikinci sefer, ayın Güney Kutbu’na, derin karanlık kraterlerde suyun donduğu yere robot gönderilecek. Yüksek rakımları, neredeyse sabit güneş ışığı alıyor ve Dünya ile kesintisiz iletişim sağlıyor. Görevin bu bölümünde, robotlar gelecek madencilik için su ve mineralleri tespit edecek ve çeşitli araştırma araçları taşıyacak. ABD şu anda yüzeyde çalışan herhangi bir robota sahip olmadığından, Moon Express bunu bir mevzi olarak adlandırmaktadır.

Üçüncü evrenin adı “Ay Hasatı” çünkü robotlar bunu yapıyor olacak. 2020 yılına gelindiğinde, şirket ayın karanlık yerine robot gönderip ay tozunu toplayıp küçük dönüş araçlarına yüklemeyi ve aşağıdaki videoda gösterildiği gibi Dünya’ya geri göndermeyi planlıyor. Bir basın açıklaması, “Geri getirilen Ay örnekleri, dünyadaki tek özel Ay malzemeleri olacak, bilimsel ve ticari amaçlar için kullanılacak, “dedi.

Moon Express, bu planı gerçekleştirmek için aşağıdakileri içeren çeşitli uzay tesisleri kurmayı planlıyor:

MX-1
Bunun gibi bir kara gemisi, Moon Express’in bu yılın ilerleyen kısımlarında başlayacak olan ilk seferinde uçurulacak. Ay yüzeyine 30 kg.a kadar ekipman ve bilimsel aletler taşıyabilir ya da yörüngede kalabilir veya uzayın derinliklerine doğru seyahat edebilir.
Moon Express
MX-2
MX-1 gibi, ancak iki kat daha güçlü.
Moon Express
MX-5
Bu yük beygiri, Ay yüzeyine kadar 150 kg. yük taşıyabilir.
Moon Express
MX-9
MX-9, motor sayısına göre ayda 500 kg. taşıyabiliyor. Ay regolitine ait numuneleri Dünya’ya getirmek için bir dönüş kapsülü içerir.
Moon Express

Şirket, bu robotların bilimsel araçlarını Ay’a ayıracağını iddia ediyor, ancak basın bildirileri herhangi bir rakkam içermiyor. Ay’ı hedefleyen ve ticari alan araştırması için övgüler düzülen Koz Yönetimiyle Moon Express, bir miktar federal fon elde etmeyi umut ediyor olabilir.

Hayatta hiçbir şey kesin değil, kesin olan sadece ölüm ve vergilerdir. Uzay araştırmasında maliyet aşımları ve gecikmeler hakkında da aynı şeyi söyleyebilirsiniz. Birçok bilinçli kişi “Uzay zor” diyor. Bu şirket, karaya çıkarma teknolojisini geliştirmek için NASA ile birlikte çalışsa da, uzaya hiçbir şey gönderilmediğini hatırlamak lazım. Şirket halen Ay ile Dünya arasında oluşturacağı yolun parçalarını test ediyor.

Moon Express, “Robotik kaşif sistemlerimiz, Ay’a erişim maliyetini azaltmak, hükümet görevleri için yeni bir ticaret paradigması oluşturmak, Ay araştırma ve keşiflerini demokratikleştirmek ve Dünya’nın yörüngesinin ötesinde ticari alan taşımacılığı ve keşif yolları aramak için tasarlandı” diyor. ”

Elbette güzel sözler ve güzel resimler. Ancak somut bir şeyler görene kadar fazla umutlanmadan bekleyeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz