Morötesi Işık Yayan LED Lambalar, Koronavirüsü Öldürüyor

0
Morötesi LED. AliExpress

Tel Aviv Üniversitesi’nde (TAÜ) çalışan araştırmacılar, koronavirüsün morötesi (UV) ışık yayan diyotlar (UV-LED’ler) yardımıyla etkili, hızlı ve ucuz biçimde öldürülebildiğini göstermiş. Araştırmacılar, UV-LED teknolojisinin yakında kişisel ve ticari kullanım için hazır olacağına inanıyor.

Araştırma, farklı dalga boyları veya frekanslardaki UV-LED ışınımının, koronavirüs ailesine mensup bir virüs üzerindeki dezenfeksiyon verimliliğine yönelik yürütülen ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology bülteninin Kasım 2020 sayısında yayımlanan çalışma, TAÜ Makine Mühendisliği Fakültesi’ndeki Çevre Mühendisliği Programı Başkanı profesör Hadas Mamane’nin önderliğinde yürütülmüş.

“Bütün dünya, şu an koronavirüsü dezenfekte etmek için etkili çözüm arayışında” diyor Mamane. “Fakat bir otobüsü, treni, spor salonunu veya uçağı kimyasal spreyleme ile dezenfekte etmek için fiziksel insan gücüne ihtiyacınız var ve bu spreylemenin etkili olması için yüzeydeki kimyasala zaman tanımanız gerekiyor. Ancak LED ampullere dayalı dezenfeksiyon sistemleri, örneğin havalandırma sistemi ya da klimaya kurulabilir ve emilen hava dezenfekte edilip odaya verilebilir.

“Morötesi ışık yayan LED lambalar yardımıyla koronavirüsün çok basit şekilde öldürülebildiğini keşfettik” diye açıklıyor Mamane. “Virüsleri, daha ucuz ve daha kolay bulunabilen LED lambalar ile öldürdük. Bu lambalar az enerji tüketiyor ve sıradan lambalar gibi cıva içermiyor. Bu gibi LED lambaların yaşamlarımızın her alanında güvenle ve hızla kullanılabileceği düşünüldüğünde, araştırmamız ticari ve toplumsal sonuçlar barındırıyor.”

Araştırmacılar, koronavirüsü öldürmek için gereken en uygun dalga boyunu test etmiş ve 285 nanometre (nm) boyundaki bir uzunluğun, virüsü dezenfekte etme konusunda neredeyse 265 nm’lik bir dalga boyu kadar etkili olduğunu; koronavirüslerin %99,9’dan fazlasını yarım dakikada ortadan kaldırdığını bulmuş. Bu sonuç önem taşıyor çünkü 285 nm’lik LED lambaların maliyeti, 265 nm lambalara göre çok daha düşük. Ayrıca bu lambalar daha kolay bulunabiliyor.

Tel Aviv Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz