Mühendislik Uygulanan Antikor, HIV Soylarının %99’una Karşı Direnebiliyor

0

Uzmanlar heyecanlanıyor.

Yapılan yeni bir çalışmada, HIV soylarının yüzde 99’unu öldürebilen bir antikor üretildi. Protein, geniş ölçüde nötrleştirici olan üç antikordan oluşuyor ve doğal şekilde oluşan diğer tüm antikorlardan daha etkili olduğu söyleniyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) eczacılık şirketi Sanofi ile birlikte yürüttüğü araştırmada, HIV soylarının yüzde 99’una saldırma kabiliyetine sahip bir antikor üretildi. Uluslararası Aids Topluluğu, bulguyu “heyecan verici bir buluş” olarak müjdeledi.

İnsan vücudu, virüsün değişim ve mutasyon geçirme şekli yüzünden HIV ile savaşırken zorluk yaşıyor; bir hastanın vücudunda aynı anda çok sayıda özgün enfeksiyon soyu bulunabiliyor.

Ancak HIV’den muzdarip olan küçük bir azınlık, sonunda geniş ölçüde nötrleştirici antikorlar şeklinde bir geri savaşma aracı geliştiriyor.

Bu proteinler tek seferde çok sayıda HIV soyunu öldürme becerisine sahip, bu yüzden araştırmacılar, NIH ile Sanofi arasında yapılan bu ortaklaşa çalışma için bu doğal savunmayı kullanmanın bir yolunu bulmaya giriştiler.

Bu amaçla üç tane özgün antikoru birleştirerek, üç özellikli antikor ürettiler. Doğal olarak meydana gelen antikorların en etkili olanları, HIV soylarının sadece yüzde 90’ını hedef alabilirken, bu üç özellikli antikorun yüzde 99 ile boy ölçüşebildiği gözlendi.

Düşük yoğunluklarda bile başarılıydı. Dahası, antikor verilen ve sonra virüsün enjekte edildiği 24 maymun ile yapılan bir deneyde, bir tane bile enfeksiyon görülmedi.

Sanofi’den Gary Nabel’in BBC’ye söylediğine göre: “[Üç özellikli antikorlar], şimdiye kadar keşfedilen ve doğal olarak meydana gelen tüm antikorlardan daha kuvvetli ve daha geniş mesafeye sahip.”

Sıradaki adım, bu güçlü antikorları klinik bir deneyde çalıştırmak olacak. Deneyin 2018 yılında başlaması bekleniyor.

HIV’e karşı yapılan savaşta son birkaç onyıldır bazı inanılmaz ilerlemeler gördük. Bunlar, şu an mevcut olan çeşitli tedavi yöntemlerinden, Afrika’da yürütülen çok başarılı eğitim kampanyasına kadar uzanıyor.

Gerçekten, daha iyi HIV tedavileri arayışında altına bakılmadık taş kalmadı. Güney Afrika’daki bilim insanları, antiretroviral tedavi gördükten sonra iyileştiği görülen dokuz yaşındaki bir çocuk vakasını araştırıyorlar.

Bir diğer çalışmada ise araştırmacılar, ineklerin geniş ölçüde nötrleştirici antikorlar üretme becerisine bakarak, bunları virüs ile mücadele etmek için kullanmayı hedefliyor.

Umalım ki yöntembilim hızla gelişmeye devam etsin. 2015 yılının sonu itibariyle, dünya çapında 36.7 milyon insan HIV/AIDS ile yaşıyordu. Bu yüzden çok daha fazla çalışmanın yapılması gerektiği aşikar.

Ancak bu yeni araştırma projesi ve buna benzer diğerleri, virüs bakımından sonraki seviye ilerlemelere yol açabilir.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz