Muhtemel COVID-19 Tedavisi Olarak Melatonin Kullanımı

0
1587
Çizim: wngstd/Vecteezy

Cleveland Kliniği’nin önderliğinde yürütülen ve dün yayımlanan bir araştırmanın sonuçları, uyku-uyanma döngüsünü düzenleyen bir hormon olan ve yaygın olarak reçetesiz bir uyku yardımcısı şeklinde kullanılan melatoninin, COVID-19’a yönelik geçerli bir tedavi seçeneği olabileceğini akla getiriyor.

COVID-19 dünya çapında yayılmaya devam ederken (özellikle de bazılarının “sonbahar artışı” şeklinde adlandırdığı vaka artışlarıyla birlikte); ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin halihazırda onayladığı ilaçların farklı amaçlarla kullanılması, hastalığı önleme veya tedavi etme bakımından en verimli ve ucuz yaklaşım olmaya devam ediyor. Bugün PLOS Biology bülteninde yayımlanan bulgulara göre; Lerner Araştırma Enstitüsü’nün COVID-19’da kullanılabilecek muhtemel ilaçları belirlemek üzere geliştirdiği yeni bir yapay zeka platformunda melatonin, umut vadeden bir aday olarak belirlenmiş.

Cleveland Kliniği’nin COVID-19 kayıtlarındaki hasta verileri üzerinde yapılan analiz; (yaş, etnik köken, sigara kullanma geçmişi ve çeşitli hastalıklar ayarlandıktan sonra) melatonin kullanımı ile COVID-19 testinin pozitif çıkma ihtimalinin yaklaşık yüzde 30 azalması arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmış. Virüs testinin pozitif çıkma ihtimali, Afrikalı Amerikalılarda ise aynı değişkenler ayarlandıktan sonra yüzde 30 ila 52 azalma göstermiş.

Cleveland Kliniği. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here