Multivitaminler, Omega-3, Probiyotikler ve D Vitamini, Kadınlarda COVID-19 Tehlikesini Azaltabilir

0
31
Fotoğraf: navikk/iStock

Nüfus üzerinde yapılan ve BMJ Nutrition Prevention & Health bülteninde yayımlanan büyük bir çalışmaya göre multivitamin, omega-3, probiyotik veya D vitamini takviyesi almak, COVID-19 enfeksiyonundan sorumlu SARS-CoV-2 virüsü testinin pozitif çıkma tehlikesini azaltabilir; en azından kadınlarda…

Fakat bulguların gösterdiğine göre C vitamini, çinko veya sarımsak takviyesi almak, pozitif çıkma tehlikesinin azalmasıyla bağlantı sergilemiyor.

Araştırmacılar, salgının başlangıcından bu yana çok sayıda ünlünün, COVID-19’dan korunmak ve hastalığı tedavi etmek amacıyla besin takviyesi kullanımını onayladığını belirtiyor.

Sadece İngiltere’deki pazar payı, geçen yıl 23 Mart’ta ülke çapında uygulanan ilk sokağa çıkma yasaklarına kadar %19,5 artış göstermiş. C vitamini satışları %110 artarken, multivitamin satışları ise %93 artış sergilemiş.

Benzer şekilde çinko takviyesi satışları, ABD’deki COVID-19 korkusunun zervi yaptığı Mart’ın ilk haftasında %415 artmış.

Besin takviyeleri, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilir ancak belirli takviyelerin, SARS-CoV-2’ye yakalanma tehlikesinin azalmasıyla ilişkili olup olmadığı bilinmiyor.

BMJ. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here