Mütevazı Liderler, Grupların Daha Verimli Hale Gelmesine Yardımcı Olabilir

0
Fotoğraf: Dylan Gillis/Unsplash

Yeni bir araştırmanın gösterdiğine göre mütevazı olduğu düşünülen öğretmen grubu liderleri, takım üyeleri arasındaki işbirliğinin ve profesyonelliğin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Çin’de yürütülen çalışmada Çin’deki uzman öğrenme topluluklarında yer alan öğretmenlerin, grup liderlerini daha alçakgönüllü görmeleri durumunda bilgi ve uzmanlıklarını paylaşmaya daha istekli oldukları bulunmuş.

Ohio Eyalet Üniversitesinde eğitim çalışmaları profesörü olan makale eş yazarı Roger Goddard’a göre mütevazı liderlerin bilgilerini paylaşma konusunda öğretmenlerin kendilerine daha çok güvenmesini sağlamasının sebebi, öğretmenlerin risk alma konusunda kendilerini psikolojik olarak güvende hissetmesi.

“Liderler tarafında biraz mütevazılık, grupların daha üretken ve işbirlikçi hale gelmesine epey yardımcı oluyor” diyor Goddard.

“İnsanlar liderlerinin hata yaptıklarını itiraf ettiğini ve başkalarından bir şeylerden öğrenmeye açık olduğunu hissettiklerinde, herkes daha fazla katkıda bulunuyor ve grupları daha verimli hale getiriyor.”

Goddar yeni çalışmayı, Ohio Eyalet Üniversitesinde eğitim alanında doktora öğrencisi olan Jinjie Zhu ve Çin’deki Pekin Normal Üniversitesinde çalışan Yun Qu ile beraber yürütmüş. Çalışma yakın zaman önce Educational Studies bülteninde yayımlandı.

 

Yazar: Jeff Grabmeier/Ohio Eyalet Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz