Müzik, Algılama Şeklimizi Değiştiriyor

0
Ilias Chebbi/Unsplash

Müzik sadece ruh halinizi etkilemiyor; özellikle neşeli ve hüzünlü müzik dinlemek, araştırmacılara göre dünyayı algılayış şeklimizi bile değiştirebiliyor.

Müzik ve ruh hali, birbirine yakından bağlı. Radyoda hüzünlü veya neşeli bir müzik dinleyerek kendinizi daha üzgün veya daha mutlu hissedebilirsiniz. Fakat ruh halindeki bu gibi değişimler, sadece nasıl hissettiğinizi değil; algılayış biçiminizi de değiştirebilir. Örneğin insanlar kendilerini mutlu hissettikleri zaman, mutlu suratları tanıyorlar.

Groningen Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde çalışan araştırmacı Jacob Jolij ile öğrencisi Maaike Meurs’un yürüttüğü yeni bir çalışma, müziğin algılama üzerinde çok daha çarpıcı bir etki oluşturduğunu göteriyor: Görülecek hiçbir şey olmasa bile, insanlar neşeli müzikler dinlerken bazen mutlu suratlar görebiliyor veya hüzünlü müzikler dinlerken üzgün yüzler görebiliyorlar.

Araştırmacılara göre bu, çok ilginç bir bulgu. Jolij şöyle söylüyor: “Gerçekte olmayan şeyler görmek, beyinde tepeden aşağı gerçekleşen süreçlerin bir sonucu. Bilinçli algılama, çoğunlukla bu tepeden aşağı süreçlere dayalı: Beyniniz gözlerinizden gelen bilgiyi, dünya hakkında bildiklerini temel alarak beklediği şeylerle sürekli biçimde kıyaslar. Bu kıyaslama sürecinin nihai sonucu, sonunda gerçeklik olarak algıladığımız şey olur. Bizim araştırmamızın sonuçları, beynin sadece deneyime değil; ruh halinize de dayalı beklentiler oluşturduğunu öne sürüyor.

Groningen Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz