N95 Maskeler, Elektrikli Pişiriciyle Kolay ve Etkili Şekilde Temizlenebilir

0
Liliboas/iStock

Elinde çok amaçlı elektrikli pişirici olanlar, makinenin işlev listesine başka bir kullanım amacı daha ekleyebilir: N95 solunum maskelerini temizlemek…

Illionis Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, pilav pişirme makinesi gibi elektrikli bir pişirme cihazının 50 dakika kuru şekilde ısıtılmasıyla, N95 solunum maskelerinin iç ve dışlarının temizlendiği; bu esnada da süzme işlevlerinin ve yapılarının bozulmadığı bulunmuş. Böylece, esasında tek kullanımlık olduğu düşünülen ve sınırlı miktarda tedarik edilen bu solunum aletleri güvenli biçimde yeniden kullanılabilir.

İnşaat ve çevre mühendisliği profesörleri Thanh “Helen” Nguyen ve Vişal Verma’nın önderlik ettiği araştırmacılar, elde ettikleri bulgular Environmental Science and Technology Letters bülteninde yayımlamış.

N95 solunum maskeleri, giyen kişileri havadan gelen su damlacıkları ve parçacıklara karşı (tıpkı COVID-19’a sebep olan koronavirüs gibi) koruyan kişisel koruyucu ekipmanların altın standardı niteliğinde.

“Bez bir maske ya da ameliyat maskesi, giyen kişinin çıkarabileceği damlacıklardan diğer insanları koruyabilir. Fakat bir solunum maskesi, virüsü taşıyabilen daha ufak parçacıkları süzerek giyen kişiyi korur” diyor Nguyen.

COVID-19 salgını sırasında oluşan yüksek talep, sağlık çalışanları ile diğer zorunlu hizmet görevlilerine yönelik ciddi noksanlıklar meydana getirdi ve insanları yaratıcı dezenfeksiyon yaklaşımlarını aramaya teşvik etti.

Araştırmacıların yaptığı deneylerde, maskeler pişirme makinesinin içerisinde 100 derece Celsius’ta 50 dakika boyunca tutulmuş. Daha sonra koronavirüsün de dahil olduğu dört virüs türünün, maskenin içinde ve dışında ortadan kaldırıldığı görülmüş. Aerosol test laboratuvarında yapılan deneylerde, elektrikli pişiricide gerçekleştirilen 20 dezenfeksiyon döngüsünden sonra dahi N95’lerin süzme kapasitesini %95’ten fazla koruduğu ve giyen kişinin yüzüne hâlâ uygun şekilde oturduğu görülmüş.

Liz Ahlberg Touchstone/Illionis Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz