Nano Boyutlardaki Sentetik Mercanlar Okyanusları Temizleyebilecek!

0
1172

Mercanlar büyük miktarlarda zehirli maddeyi absorbe edebiliyor. Bir grup bilim insanı ise mercan benzeri sentetik yapı geliştirip mercanların bu özelliklerini kullanarak okyanuslardaki kirliliğe sebep olan maddeleri temizleyebileceklerini düşünmüşler.

Sanayi ve üretim atıkları ile doğaya civa gibi çok zararlı maddeler salınıyor. Bu maddeler sadece doğal yaiama değil, o doğal yaşamdan nemalanan insanlığa da zarar veriyor.  Journal of Colloid and Interface Science’da yayınlanan makaleye göre Çin’deki Anhui Jianzhu Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı okyanusu bu zararlı atıklardan temizleyecek bir nano mercan geliştirdi.

Ekibin civayı absorbe etmek için kullandığı alüminyum oksit aslında daha önceleri de kullanılmıştı. Ancak o zamanki üreticiler maddenin yüzey alanının oluşturduğu sorunu aşamadıkları için başarılı olmamışlardı. Ancak yeni ekip nano boyutlarda ürettikleri aleti bir mercan gibi dizayn ederek yüzey alanı sorununu aştılar, üstüne bir de maddenin absorbe etme sınırını geliştirdiler. Yeni ürün, eskisine nazaran 2.5 kat daha fazla civa absorbe edebiliyor!

Araştırmanın baş yazarlarından Xianbiao Wang konu hakkında şunları söylüyor, “mercanlar gibi biyolojik absorblayıcıların taklidi birçok uygulamada kullanılabilir. Umuyoruz ki bizim araştırmamız, biyolojik organizmaları taklit eden birçok araştırmaya da ilham olur.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here