Nano Ölçekte Hastalık Tanısı İçin Fiber Optik Ultrasonik Görüntüleme Aracı

0
Canlandırma: Nottingham Üniversitesi

Nottingham Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, ultrasonik bir görüntüleme sistemi geliştirmiş. Saç teli kalınlığındaki optik bir lifin ucuna yerleştirilebilen sistemin insan vücuduna sokulmasıyla, hücre anormallikleri 3 boyutlu şekilde görselleştirilebilir.

Yeni teknolojinin oluşturduğu mikroskobik ve nanoskobik çözünürlüklü görüntüler, günün birinde hekimlerin vücudun ulaşması zor kısımlarındaki (sindirim sistemi gibi) hücreleri incelemesine yardımcı olabilir ve mide kanserinden bakteriyel menenjite kadar farklı hastalıklarda daha etkili tanı yapılmasını sağlayabilir.

Teknolojinin sunduğu yüksek performans seviyesi, günümüzde yalnızca büyük bilimsel aletlerin yer aldığı son teknoloji araştırma laboratuvarlarında mümkün olabiliyor. Bu kompakt sistem ise söz konusu seviyeyi klinik ortamlara getirme ve tedavi olanaklarını iyileştirme potansiyeli taşıyor.

Örnek biyolojik hücrelerin geleneksel mikroskop görüntüleri (Üstte). Fonon araştırma cihazı, cisimlerin 3 boyutlu görüntülerini yeniden oluşturuyor (renk, yükseklik anlamına geliyor). Araştırma cihazı, aynı zamanda ölçümlerle ilişkili katılığı da tespit ediyor (alt resimde, sol üst kısımda yeşille gösterilmiş). Beyaz ölçek çubukları 10 mikrometre uzunluğunda. Görüntü: Nottingham Üniversitesi

Sermayesini İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nin (EPSRC) sağladığı bu yenilik, yüksek dozlarda insan hücrelerine zararlı olabilen geleneksel floresan etiket (hücre biyolojisini mikroskop altında incelemek için kullanılan kimyasallar) ihtiyacını da azaltıyor.

Bulgular, Nature’a bağlı Light: Science & Applications bülteninde yayımlandı.

Optik araştırma cihazı, yaklaşık bir insan saçı boyutundaki 125 mikrometrelik çapa sahip. Karşılaştırma için madeni bir paranın yanında gösteriliyor. Mikroskop görüntüsü, cihazın gerçek boyutunu ve ışığı iletme kabiliyetini sergiliyor. Fotoğraf: Nottingham Üniversitesi

Nottingham Optik ve Fotonik Araştırma Grubu’nda çalışan eş yazar Salvatore La Cavera, ultrasonik görüntüleme sisteminden şöyle bahsediyor: “Bizce sistemi diğerlerinden ayıran şey, nano ölçeğe eriştiği sırada bir numunenin sertliği ile biyo-uyumluluğunu ölçme kabiliyeti ve taşıdığı endoskobik potansiyel. Bu özellikler ise teknolojiyi, gelecekte vücudun içerisinde yapılacak ölçümlere; nihai hedef olan ve hasta başında yapılan asgari girişimli tanı testlerine hazır hale getiriyor.”

Nottingham Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz