NASA Astronotları, SpaceX’in Yeni Kostümlerine Beş Yıldız Verdi

0
995
30 Mayıs günü fırlatma öncesi Doug Hurley (ön planda) ve Bob Behnken. SpaceX

SpaceX’in film yıldızı gibi görünen yeni uzay kostümleri, Crew Dragon astronotlarının Demo-2 deneme uçuşları esnasında keyfini çıkardıkları yenilikçi özelliklerden sadece biri.

NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken, görevleri esnasında bu kostümleri uzayda giyen ilk insanlar oldu. Uzay mekiği programının 2011 yılında sona ermesinin ardından Florida’dan yapılan ilk insanlı uzay uçuşu olan bu görev, 30 Mayıs günü bölgeden yapılan kusursuz bir fırlatmayla başlamıştı.

O zamandan beri birçok şey değişti. Tecrübeli astronotlar, uzay mekiği görevlerinde çok kez giydikleri eski usul fırlatma kıyafetleri yerine bu sefer beyaz renkli SpaceX kostümleriyle süslendiler.

Hurley 1 Haziran günü uzay istasyonundan yaptığı basın toplasında, “O kostümleri birkaç yüz defa giyip çıkardığınızdan eminim” diyordu. SpaceX’in bu yeni kostümleri, astronotlar için özel olarak tasarlanmış ve bu yüzden, Demo-2 görevi eğitimleri sırasında epeyce kullanılmış. Hurley’a göre bu kostümler özel şekilde tasarlandığından, yer çekiminin olmadığı ortamlarda giyip çıkarması da daha kolay.

Elizabeth Howell/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here