NASA, İklim Değişikliği İnkârcılarını Facebook’ta Düelloya Çağırdı Ve Bu Muhteşemdi

0

Hapı yuttular.

NASA çok meşgul. NASA’daki bilim insanları, uzaydaki en büyük gizemleri aydınlatırlarken, bir yanda da Dünya üzerindeki geleceğimize destek olmaya çalışıyorlar. Ayrıca binlerce yıl önceki eski atalarımız tarafından geride bırakılan ipuçlarını bir araya getirmeye çalışıyorlar.

Fakat NASA’nın ne için çok meşgul olmadığını biliyor musunuz? Dünyanın iklim bilimcilerinin yüzde 97’sinin izah edilemez şekilde üzerinde sırdaş olduğu devasa bir komploda, NASA’nın kendi verisinden bir ‘kanıt’ olarak bahseden, Facebook üzerinde iklim değişikliği inkarcılarını kabul etmekle.

Peki tüm bunlar nasıl başladı? Bill Nye, geçenlerde kendi Facebook sayfasında iklim değişikliği inkarcısı Marc Morano’nun, gezegenin daha sıcak olmaya devam ettiğine dair 20.000 $’lık bir bahse girmeye reddettiğini yazdı.

Morano’ya iki bahis sundu: 2016’nın kayıtlardaki en sıcak 10 yıldan biri olacağı ve içinde bulunduğumuz on yılın, kayıtlardaki en sıcak on yıl olacağı. Morano, iki bahsi de reddetti ve resmî kayıtların daha fazla küresel ısınma gösterecek olmasını “aptalca” ve “besbelli” şeklinde niteledi.

Nye şöyle yazdı: “İklim inkârcısı (aşırı şüpheci), bahse katılmayacak çünkü küresel sıcaklıkların nasıl olacağını biliyor.”

İklim değişikliği inkarcıları bundan hoşlanmadı ve Nye’nin, insanların sebep olduğu karbon salımlarının Dünya’nın sıcaklıklarının artmasına neden olduğu savını tartışmak için yorumlar bölümüne geldiler.

Bu pek alışılmadık bir şey değil ve ne zaman iklim değişikliği hakkında bir makale paylaşsak, biz de aynı tür yorumlar alıyoruz, fakat inkârınız için NASA’dan destek istediğiniz zaman, büyük çocuklarla boy ölçüşmeye hazır olsanız iyi olur:

Bill Nye’ın Facebook sayfası/ Ekran Görüntüsü The Independent tarafından çekildi


Doug Bolton’un The Independent gazetesinde açıkladığı üzere Fer Morales, geçen sene NASA tarafından yapılan ve fosil yakıtları yakarken çıkan buğu asıltılarının (aerosol) aslında gezegen üzerinde bir serinleme etkisi yaratabileceğini, çünkü bunlar atmosfere dağılmadan önce, Güneş’in ışımasının birazını geri yansıttıklarını söyleyen bir çalışmaya atıfta bulunuyor gibi görünüyor.

Fakat bu etki geçici ve yerel bir etki ve fosil yakıtları yakarken ayrıca çıkan karbon dioksit, küresel ısınmaya, buğu asıntılarının hafifletmeyi umabileceğinden bile daha fazla katkı yapıyor.

Peki tamam, fakat hepimiz biliyoruz ki NASA, iksanların sebep olduğu iklim değişikliği efsanesini yaymak için kendi verisini “uyduruyor” değil mi?

Bilim insanlarının, devam ettirdikleri entellektüel savaş hakkında eğlendirici bir şekilde bilgisiz olan insanları susturduğunu izlemek inanılmaz derecede keyif verici olsa da, hâlâ bunu yapmak zorunda olduklarını görmek de epey sinir bozucu ve üzücü.

Birazcık yüksek seviyeli yorum, bireysel iklim değişikliği inkarcılarını kendi durumlarını düşünmeye zorlayabilir, fakat bütün bir komploya tek başlarına şekil veremezler.

İşte eğitim burada devreye giriyor ve öğretmenlerin çocukları düzgün şekilde ettiğinden emin olmalıyız, bu sayede çocuklar, kendi gelecekleri üzerinde gerçek ve muhtemelen yıkıcı bir etkiye sahip olacak olan bilim hakkında bilgisiz olarak büyümeyeceklerdir.

Bununla beraber, sana teşekkür etmek istiyoruz NASA. Bizi gerçekten mutlu ettin.

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz