NASA MATTHEW KASIRGASINI İZLEMEK ÜZERE BİR HAVA ARACI GÖNDERDİ

0
Brea Reeves, NASA NASA Global Hawk 2013 yılında katıldığı “Storm Sentinel” görevindeki uçuşu sırasında.
Brea Reeves, NASA NASA Global Hawk 2013 yılında katıldığı “Storm Sentinel” görevindeki uçuşu sırasında.
Brea Reeves, NASA
NASA Global Hawk
2013 yılında katıldığı “Storm Sentinel” görevindeki uçuşu sırasında.

https://twitter.com/NASA/status/784455630320988160/photo/1

ARAÇ HİÇBİR UYDUNUN GÖREMEDİĞİ BİR NOKTAYA GİDİYOR

RQ-4 Global Hawk insansız hava aracı, afetlerin araştırılması ve nedenlerinin daha iyi anlaşılması için inşa edilmiş. Yüksek irtifalarda uzun süre dayanıklı olan araç, yer yüzeyinden 60,000 fit yükseklikte 34 saatin üzerinde uçabiliyor. Özel jet büyüklüğündeki bu pahalı insansız hava araçlarının çoğu Amerikan Hava Kuvvetlerine ait. Afganistan, Irak gibi yerlerde savaş bölgelerini izlemek, hedefleri bulmak ve aşağıdaki birlikleri koordine etmek için kullanılıyorlar. NASA da bilimsel araştırmaları için bu tür bir insansız hava aracı kullanıyor, geçtiğimiz günlerde de bu aracı kullanarak Matthew kasırgasının içine alıcılar yerleştirdiler.

Global Hawk aracı NOAA (Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi), SHOUT – Sensing Hazards with Operational Unmanned Technology (İnsansız Çalışan Teknolojilerle Tehlikelerin Farkedilmesi) projesi kapsamında kullanılan cihazlar taşıyor. Araçtan atılan alıcılar (radyosonda) ısı, hava basıncı, göreceli nem, rüzgar hızı ve yönü gibi bilgileri kaydediyorlar ve bu bilgileri araştırmacılara gönderiyorlar. Fırtınanın oluşumunu, yapısını ve yoğunluğunu, ve muhtemelen diğer alıcılardan gelen bilgileri de inceleyen özel bir radar bulunuyor.

 

NASA’nın açıklaması :

Hava aracı uçuş sırasında fotoğraftaki rota üzerinde kare ile işaretlenmiş olan noktalara ısı, hava basıncı, göreceli nem ve rüzgarlarla ilgili veri toplayacak sondalar bırakacaktır. Bu bilgiler tahminde bulunma ve model geliştirmek amacıyla kullanılmak üzere gerçek zamanlı olarak Florida’da bulunan Ulusal Kasırga Merkezine, Ekolojik Tahminler için Ulusal Merkezlere (NOAA) ve dünyada çeşitli yerlerde bulunan modelleme merkezlerine gönderilecektir.

 

Bu çalışma ile NASA son üç yılda Global Hawk aracı ve SHOUT alıcıları ile kasırgaları ikinci kez izlemiş olacak. Başarılı olması durumunda, yüksek irtifalardaki Global Hawk araçları uyduların sağlayamadığı kasırga bilgilerini vererek, aşağıda dünya üzerinde insanların hayatta kalmalarına yardım edebilecekler.

 

Kelsey D. Atherton

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz