NASA, Yolcuları Havadan Taşımak İçin Tasarlanan Elektrikli ‘Hava Taksi’ Prototipini Test Ediyor

0
Joby'nin eVTOL hava taksi prototipi. Canlandırma: Joby Havacılık

NASA, genelde Amerika’nın uzay dairesi şeklinde düşünülür. Fakat kurumun ismi, başka bir araştırma alanını daha vurguluyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, aynı zamanda Amerika’nın sivil havacılık araştırma kuruluşu.

Bu rolüyle, roket motorlarından uçak kontrol sistemlerine kadar değişen yeni teknolojilerin geliştirilmesine aracılık etmiş. Bu rolün bir kısmı da, özerk dron teknolojisinin test edilmesi amacıyla yürütülen Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) girişimi.

Bu girişimdeki son kilometre taşı, nihayetinde bir hava taksi şeklinde kullanılması hedeflenen elektrikli bir dikey kalmış ve konuş (eVTOL) helikopteri.

Joby’nin eVTOL aracı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Big Sur bölgesi yakınındaki Elektrikli Uçuş Üssü’nden kalkışa hazır. Fotoğraf: Joby Havacılık

10 Eylül’de başlayacak olan testlerde, bu teknolojiyi NASA ile beraber 10 yılı aşkın bir süredir geliştiren ve Joby adını taşıyan şirketin ismi henüz konulmayan eVTOL aracı kullanılacak.

6 rotorlu bir dronun büyük hali gibi görünen hava aracı, uçuş testlerini ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Big Sur bölgesi yakınındaki Elektrikli Uçuş Üssü’nde yürütecek.

Andy Tomaswick/Universe Today. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz