NASA’nın Astronot Başvuruları Açıldı. Gerekenler Sizde Var mı?

0
24'ncü astronot adayı dönemine 6 Nisan'a kadar başvurabilirsiniz. Görüntü: NASA/YouTube

Uzay kampını kaçırdıysanız, şimdi asıl şey için yeterli olup olmadığınızı görme zamanı.

NASA bu haftaki 23. dönem astronot mezuniyet töreninden sonra zaman kaybetmiyor. Uçuş görevleri için uygun olan en yeni 10 kişiyi tebrik ettikten sonra ajans, uzaya gidebilecek yeni yolcu havuzu için başvuru portalını açtı. Bu olayı kutlamak içinse NASA, duyuru videosunu seslendirmek üzere efsane Morgan Freeman’ı seçti.

İki yıllık bu zorlu okulda, 1959’dan beri toplam 360 aday eğitim gördü fakat sadece üç tanesi programı tamamlamadı. Şu an Astronot Ofisinin sadece 48 aktif üyesi var. NASA, son 10 mezunu 12.000’i aşkın başvuru içerisinden seçti. Bu kişiler artık gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gerçekleştirilecek görevlere, Artemis programı görevlerine ve hatta ticari uzay istasyonu projelerine de katılabilecek. Fakat Space.com‘un belirttiği üzere şimdilik yeni mezun statüsü taşıdıkları için büyük ihtimalle Görev Kontrol kapsül iletişimcisi (capcom) olarak hizmet vermek gibi teknik uçuş destek rollerinde çalışacak ve ayrıca roketler ile uzay araçlarının hazırlanmasını izleyecekler. Ancak arka planları ve kariyer deneyimlerine göre, çok da uzun olmayan bir zaman sonra kendilerini UUİ ya da Ay görevlerine giden taşıtlara binmek için sıra beklerken bulabilirler.

“Kendinizi uzayda, bir NASA astronotu olarak insanların keşif yolculuğunda yeni bir döneme katkı yaparken hayal edin” diyor Freeman bir dakikalık spotta. Peki, yapması kolay ama başvuru için gereken şeyler ne olacak?

Astronot başvurusu kontrol listesi

NASA’nın mevcut astronot adayı başvuru sayfasına göre “mühendislik, biyolojik bilimler, fizik bilimleri, bilgisayar bilimi veya matematik” gibi STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ile alakalı bir alanda en az yüksek lisans veya bunun uluslararası eşdeğerini yapmış olmanız gerekiyor. İleri tıbbi eğitim programlarının yanısıra bir doktora programı veya benzer bir programa en az iki yıldır kayıtlı olmanız da yeterli. Şimdilik ABD’de eyalet çapındaki veya uluslararası bir Test Pilotu Okulu programına katılmak da yeterli sayılıyor. Ya ilgili STEM alanlarında iki yıl uzmanlık deneyiminizin bulunması ya da jet uçaklarında en az 1.000 saat pilotluk yapmış olmanız da gerekiyor. Herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmuyor fakat şimdiye kadarki her astronot adayı, 34 yaş ortalamasıyla birlikte 26 ve 46 yaş aralığındaydı.

Tahmin edeceğiniz üzere yasa dışı maddeler için ön ve rastgele uyuşturucu testleri, psikiyatrik değerlendirmeler, yüzme testleri ve Ajans Fiziksel Uygunluk Testi de dahil uzun bir fiziksel değerlendirme ve tıbbi gereklilik listesi de bulunuyor. Otururkenki tansiyonunuz 140-90’ı aşamaz ve 20/20 görüş kabiliyetinizin olması gerekiyor ancak bugünlerde LASIK ameliyatı veya gözlükler sorun teşkil etmiyor. Uzunluk veya kısalık tarafında ise NASA’nın uzay kostümlerine sığmak için boy aralığının yalnızca 165’ten 190 cm’e kadar olduğu belirtiliyor.

Eğer tüm bu engeller nispeten aşılabilir gibi geliyorsa, USAJOBS sayfasına gidip 6 Nisan’a kadar bir başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte Dünya’ya biraz daha yakın bir yerden başlamak istiyorsanız, NASA’nın Mars yaşam alanı canlandırma projesini de düşünebilirsiniz.

 

Yazar: Andrew Paul/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz