NASA’nın InSight Uzay Aracındaki ‘Köstebek’, Yine Kuma Saplanmış Olabilir

0
NASA'nın Insight uzay aracındaki kazıcı ısı ölçüm aleti, uzay aracının 20 Haziran 2020'de çektiği bu fotoğrafta InSight'ın kepçesinin altında yer alan sığ çukurda dururken görülüyor. NASA/JPL-Caltech

Marslı köstebek yeniden yer altında, fakat halen kendi başına kazı yapamıyor olabilir.

NASA’nın InSight Mars uzay aracındaki “köstebek” lakaplı kazıcı ısı ölçüm aleti, kendini yerin en az 3 metre altına sokması için tasarlanmıştı. Fakat Şubat 2019’daki konuşlanmadan bu yana işler iyi gitmedi. Bunun sebebi, belki de iniş bölgesindeki toprağın tuhaf özellikleriydi.

Resmi adı Isı Akışı ve Fiziksel Nitelikler Paketi (HP3) olan köstebek, InSight’ın robotik kolunun ucunda yer alan kepçenin itmesi sayesinde, geçenlerde yeniden yerin altına girdi. Fakat çekilen yeni fotoğraflar, köstebeğin yüzeyin hemen altındaki yeni yerinde sıkışmış olabileceğini akla getiriyor.

NASA yetkilileri, Salı günü (7 Temmuz) yaptıkları bir açıklamada şöyle yazıyorlar: “20 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen bir çekiçleme oturumu sırasında InSight’ın çektiği görüntüler, kepçenin içerisinde dürtüklenmiş toprak parçalarını gösteriyor; bunlar, köstebeğin bulunduğu yerde zıpladığını ve kepçenin altına vurduğunu akla getiren muhtemel kanıtlar.”

NASA InSight’ın robotik kolunun ucunda bulunan kepçenin içerisindeki kum tanelerinin hareketi, uzay aracının kepçenin altındaki toprakta bulunan ve kendi kendini çekiçleyen “köstebeğinin” 20 Haziran 2020’de çekiçleme yapaken, kepçenin altına tıklatmaya başladığını akla getiriyor. NASA/JPL-Caltech

InSight takımı, şu an durumu tam anlamıyla değerlendiremiyor çünkü kepçe, uzay aracının kolundaki kameradan köstebeğin görülmesini engelliyor. InSight’ı işletenler, kepçeyi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kenara çekmeyi ve köstebek ile köstebeğin açtığı oyuğu daha iyi görmeyi planlıyor.

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz