Nazca Çölü’nde Keşfedilen 2.000 Yıllık Dev Kedi Jeoglifi

0
Peru Kültür Bakanlığı Görüntü ve İletişim Bürosu

Peru’nun Sun bölgesinde kulaklarını dikmiş, göbeği meydanda ve kuyruğu yere serilmiş dev bir kedi yatıyor.

Peru’nun meşhur Nazca çölünde geçen gün keşfedilen bir jeoglif olan bu kedi, 37 metre uzunluğunda ve yaklaşık 2.000 yaşında.

Resmi görevliler, Mirador Natural adlı bir gözetleme noktasına giden yolun yapım çalışmalarına başladıktan sonra, bir araştırma takımı dağ eteğinde zar zor görülen bir kedi olduğunu fark etmiş.

Peru’daki Nazca çizgilerinin baş arkeoloğu olan Johnny Isla, İspanyol haber ajansı EFE’ye konuşarak, “Hâlâ yeni şekiller buluyor olmamız çok şaşırtıcı. Fakat bulunacak daha fazla şekil olduğunu da biliyoruz.”

Nazca çizgileri, çoğunlukla Nazca kültürünün MÖ 500 ile MS 500 arasında oluşturduğu ve Nazca çölü topraklarında yer alan dev çizimlere deniyor.

Çölün kızılımsı kahverengi çakıllarının altında, sarı gri bir toprak bulunuyor. Üst tabaka kaldırıldığında, aşağıda daha açık bir renk ortaya çıkıyor. Bölgede fazla yağmur, rüzgar veya aşınma olmadığından, insan yapımı bu oluşumlar da binlerce yıldır bozulmadan kalabilmiş.

Toprağın alt katmanı, yüksek miktarlarda kireç de içeriyor. Bu katman, neme (sabah çiği gibi) maruz kaldığında sertleşiyor ve çizgilerin binlerce yıl boyunca aşınmadan korunmasına yardımcı oluyor.

Nazca çizgilerinin bazıları geometrik şekillerden, bazıları ise basit çizgilerden oluşuyor. Bazıları da bir araya getirilip, hayvan veya nesnelerin özenle hazırlanmış tasvirlerine dönüştürülmüş. Bunlar genelde birkaç metreye kadar uzanıyor ve uzaktan ya da gökyüzünden en iyi şekilde görülüyor.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz