Ne Kadar Çikolata Yersek Ölürüz?

1
Ölüm soğukluğunun tarifi. Tasvir: Allan Davey

Fazla abartmamak gerek.

Ölüm pek çok şekilde gelebilir ve bunlara çikolata da dahil. Gündelik yiyeceklerin pek çoğu, belli bir seviyeye ulaştığında ölümcül olur. Örneğin birkaç saat içerisinde 30 bardaktan fazla suyu mideye indirirseniz, işiniz bitebilir. (MDMA ile ilişkili ölümlerin önemli bir sebebi de, uyuşturucunun sebep olduğu olağanüstü susama hissinin sonucunda su zehirlenmesinin meydana gelmesidir.) Elbette insan midesi, genelde 4 bardaktan fazlasını kaldırmaz fakat bağırsaklarınız besinleri ilerlettikçe, aşırı tüketimin zararlı etkileri artabilir. İşte, bazı yiyeceklerin öldürücü miktarları.

1. Sığır ciğeri

Organ etleri, kaslardan daha fazla besin taşır. Özellikle karaciğerler fazla miktarda A vitamini içerir ve aşırı karaciğer tüketimi, sizin kendi karaciğerinizde aşırı yüklenmeye sebep olabilir; bu durum, kafatası içindeki basıncı tehlikeli seviyelere çıkarabilir.
Ortalama Kadın: 770 bardak (163 kilogram)
Ortalama Erkek: 924 bardak (195 kilogram)

2. Avokado

Bu yağlı meyve, bir muzun neredeyse iki katı kadar potasyum içeriyor. Bu metal kan dolaşımına çok fazla girdiğinde, kalbin ritmik atışını sekteye uğratır ve yavaşlamasına (hatta durmasına) sebep olur.
Ortalama Kadın: 250 bardak (200 meyve)
Ortalama Erkek: 300 bardak (240 meyve)

3. Siyah çikolata

Kakaodaki teobromin, kafeinin yaptığı gibi damarları genişletir ve nabzı yükseltir. Yeterince yediğinizde, oluşan etkiler birleşerek tansiyonu düşürebilir ve bu sırada da nabzınızı yükseltebilir: İşte tam kapanış.
Ortalama Kadın: 82 bardak (332 kalıp)
Ortalama Erkek: 98 bardak (398 kalıp)

4. Karpuz

Sıvı bakımından zengin olan herhangi bir meyveyi çok fazla tüketmek sizi öldürebilir. Suya gömülen hücreler, elektrolit dengelerini normale döndürmek için genişlerler. Beyinde meydana gelen bu gibi şişmeler, sinir hücrelerine zarar verebilir ve oksijen ikmalini kesebilir.
Ortalama Kadın: 80 bardak (3 karpuz)
Ortalama Erkek: 130 bardak (4 karpuz)

5. Kahve

Çok fazla kahve baş dönmesi yapabilir, tansiyonu yükseltebilir ve hatta kriz geçirtebilir. Çok fazla kahve içmek, kalbinizde fibrilasyon meydana getirebilir; yani düzensiz atan kalp, kan pompalamayı başaramayabilir.
Ortalama Kadın: 50 bardak
Ortalama Erkek: 70 bardak

6. Hint cevizi

Bu baharattan 6,5 çay kaşığı kadar ufak miktarda yediğinizde, psikoaktif miristisin kimyasalı sebebiyle başınız 12 saat dönebilir ve iki gün kendinize gelemeyebilirsiniz. Birkaç bardak yediğinizde ise organ yetmezliği başlar.
Ortalama Kadın: 22 bardak, öğütülmüş
Ortalama Erkek: 27 bardak, öğütülmüş

 

 

 

 

Yazar: Lexi Krupp/Popular Science. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

1 Yorum

  1. Kakao ve cikolatada kafein icerir. Bu bedenle fazla tuketilmrmesi gerekir. Bir cok uyaricida ilactada kafeib bulunmsktadirm. Bir ilactaki miktar Bunun bir funcan kahve icindeki kafein miktarinin iki kati kadardir. Yine de bazi arastirmalarda mutluluk hormonu salgilanmasini artirtigi yonunde ki bulgular belirlimiktarlarda kullanilmasi yinunde ki dusunceyi artirmaktadir. Kafein beyi nde kan damarlari i daraltir.bazi migren agrisi tiplerininde tedavi icin kullanilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz