New York Sıçanları Biz Bakmazken Ne Yapıyor?

0

Mikroçip çalışmaları şehir sıçanlarının gizli hayatını ortaya çıkarabilir.

Kemirgen bilimci Michael Parsons şehir sıçanlarına Radyo Frekansı Tanımlayıcı mikroçipler takarak onların hareketlerini ve yaşantılarını öğrenmek için bir araştırma başlattı.

Kokuları ve mikroçipleri kullanarak Parsons ve ekibi bilgi toplamak ve sıçanları tartmak için sıçanları antene çekmenin bir yolunu önerdiler. Metotlarını test ederken Parsons’ın ResearchGate’e söylediğine göre “alfa erkeğinin omega erkekleri geldiğinde ve dişiler yem olarak kullanıldığında nasıl avlandığını” öğrendiler. Tek farelerle çalışırken yeni patojenlerin popülasyona nasıl girdiğini öğrenmek için serum, ekoparazitler ve DNA örneği aldılar.

Sıçanlara yapışan sosyal lekeden dolayı laboratuvarın dışındaki alışkanlıklarıyla alakalı güzel bir bilgi elde etmek zor olabiliyor. Günde 5,7 milyon insanın bir o kadar ya da daha fazla sıçanın metroyu kullanması sebebiyle birinin diğerini nasıl etkilediğini öğrenmek çok önemli. “Dünya nüfusunun %75’inin 2050 yılında kentsel ortamda yaşaması bekleniyor, bunun sonucunda küçük yaşama alanlarına sıkışan çok fazla insan olması kemirgenler tarafından buluşan toksoplazma, salmonella, Lyme Hastalığı, Rocky Mountain lekeli humması, hemorajik ateş ve çok daha fazlasının yayılma riskini artırıyor.” diye ekliyor Parsons.

Bununla birlikte bazı pizza hırsızları fıtratı gereği kötü değil. “Sıçanlar duyarlı, zeki ve bazen sevgi gösteren havyanlar. Meslektaşlarımdan biri bir tane sahiplendi bile.”

Resmin altındaki yazının çevirisi: Araştırmacılar New York’un en ikonik ama buna rağmen en çok korkulan kent sakinlerinin tüm gün ne yaptığını öğrenmek istiyor.


Ebru Kocakaya

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz