Nihayet, Doğadan İyi Haberler Var: Hindistan’daki Kaplanların Sayısı Yeniden Artıyor

0

MATT HAYWARD & JOSEPH K. BUMP VE CHRIS CARBONE

Şimdiye kadar yürütülen en detaylı yaban hayatı ölçümlerinden birine göre, Hindistan kaplanlarının sayısı artıyor. Kaplan nüfusları yüzde 6 artarak, yaklaşık 3.000’e yaklaştı.

Bu dev ölçüm, büyük etçillerin sayımı konusunda yeni bir dünya standardı oluşturabilir. Ümit veren bu sonuçlar, Hindistan’ın kaplanları korumaya yönelik yaptığı etkileyici yatırımların geçerliliğini gösteriyor.

Dev bir gayret

Yalnız yaşayan büyük yırtıcılar, görünmeyi hiç sevmiyorlar. Bu canlılar; varoluşlarının tamamını, avların onları tespit etmesinden kaçınabilmeye ve saldırmadan önce gizlice yaklaşmaya borçlular.

Bu sebeple, kaplanları saymak istediğimiz zaman kaplanlar bize yardımcı olmuyor. Fakat isabetli nüfus sayıları, iyi bir korumanın temelini oluşturuyor. Hindistan hükümeti, 2006’dan beri her dört yılda bir, kaplanları ve diğer yaban hayatını kapsayan ulusal bir nüfus sayımı yürütüyor.

Proje takımının, kaplan nüfus tahminini elde etmek amacıyla giriştiği gayretler, tam anlamıyla olağanüstü: 44.000 saha elemanı, Hindistan’da kaplanların bulunduğu 20 eyalet boyunca neredeyse 318.000 doğal yaşam ölçümü yürütmüş.

Yaklaşık 381,400 km² alanda, kaplanlar ve onların avları aranmış.

(Bunun, dünyanın herhangi bir yerinde şimdiye kadar yürütülmüş en geniş yaban hayatı ölçümü olup olmadığını görmek amacıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na yapılmış bir başvuru bulunuyor.)

Takım, 139 çalışma bölgesinde bulunan 26.760 konuma, eşli kamera kapanları yerleştirmiş ve bu kameralar yaklaşık 35 milyon fotoğraf toplamışlar (76.523 kaplan ve 51.337 leopar fotoğrafı da dahil). Bu kamera kapanları, Hindistan’daki tüm kaplan dağılımının yüzde 86’sını kapsıyormuş.

Politik çatışma sebebiyle sahada çalışmanın çok tehlikeli olduğu yerlerdeki (kaplan dağılımının yüzde 14’ü) nüfus miktarları, kuvvetli modeller kullanılarak tahmin edilmiş.

Kaplanların sayılması

Bu kadar büyük veriyi toplamak, eğer yanlış çözümlenmiş olsaydı tam bir zaman kaybı olurdu. Takımlar, fotoğrafları ayıklama konusunda dünyanın önde gelen bazı uzmanlarına danışmışlar: Bir kaplanın muson zamanında çekilen bir fotoğrafının, bir kaplanın kuru mevsimde farklı bir açıdan yürürken çekilmiş fotoğrafıyla uyuşup uyuşmadığını belirleyebilen örüntü eşleştirme uzmanlarıyla; tür tanımlamayı hızlandırmak için makine öğrenme uzmanlarıyla ve kaplanlar ile avlarının nüfuslarını tahmin etmek amacıyla mekansal çözümleme uzmanlarıyla çalışılmış.

Araştırma takımı bu tavsiyeleri almış ve onları, kaplan ekolojisi konusunda sahip oldukları bilgilerle birleştirerek; büyük etçil çalışmaları arasında benzersiz olan bir nüfus sayımı geliştirmişler.

Bu süreci incelemek için Hindistan dışından davet edilen bilim insanları arasında olduğumuz için şanslıydık. Hakem denetimi, herhangi bir bilimsel gayretin çok önemli bir parçasını oluşturuyor ve Hindistan’da yapılan ilk kaplan ölçümleri pek güvenilmez olduğu için de özellikle önem taşıyor.

Gerçek rakamlar

Peki bunu nasıl yaptılar? Bir yaşından yaşlı olan toplam 2.461 bireysel kaplanın fotoğrafı yakalanmış. Hindistan’daki toplam kaplan nüfusunun, 2.967 birey olduğu tahmin ediliyor (kabaca yüzde 12’lik bir hata payı ile birlikte).

Bunun yüzde 83.4’ü, kamera kapanı fotoğraflarından; geri kalanıysa, kuvvetli modellemelerden tahmin edilmiş. Kaplanların sayısı, 2014’teki sayımdan beri artış oranını devam ettirerek, yıl başına yüzde 6 oranında artmış. Hindistan’ın koruma konusunda gösterdiği çabalar için bu, harika bir başarı.

Fakat her şey güllük gülistanlık değil. 2014’ten bu yana, kaplanların işgal ettiği alanlarda yüzde 20’lik bir azalma görülmüş; ancak kaplanlar, bazı yeni alanlara taşınmışlar (Hindistan’da gezdikleri bölgelerin yaklaşık yüzde 8’i yeni).

Bu kaplan ölçümünün düzenleyicileri (Yadvendradev Jala ve Kamar Kureşi); Hindistan’ın bazı bölgelerindeki belirlenmiş ve güvenli nüfuslar artış gösterse de; küçük, soyutlanmış nüfusların ve belirlenmiş nüfuslar arasındaki koridorlar boyunca yer alan kaplanların yok olduğunu söylüyorlar.

Bu durum, korumaya yönelik gösterilen çabaların; soyutlanmış nüfuslar arasındaki bağlantının artırılmasına odaklanması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, çekirdek kaplan alanlarındaki insanların başka yerlere taşınmasını teşvik etmek, kaçak avcılığı azaltmak ve av kaynaklarını artırmak amacıyla yaban hayatını ıslah etmek de gerekiyor.

Hindistan’ın hızla yayılan nüfusuna bakarsak, bu iş kolay olmayacak; fakat geçitlerin yanında arazi edinen özel sektör turist şirketlerinin yaptığı yatırımlar ve koruma topluluklarının oluşturulması, korumalı geçitlerin genişletilmesine yönelik hükümet ödeneklerine takviye olabilir.

Hindistan’ın nüfus sayımında gösterdiği başarı, Nepal ve Bengladeş hükümetlerinin de kendi kaplan nüfuslarının tahmin edilmesine yardımcı olması amacıyla aynı projeyi uygulamasına yol açmış.

Bu yöntemler, Kuzey ve Orta Amerika’daki jaguarlar; Afrika’daki leoparlar, çitalar ve sırtlanlar; hatta belki de Avustralya’daki keseli sansarlar gibi bireysel olarak tanımlanabilen diğer simgesel ve karizmatik türler için de uygulanabilir ve uygulanmalıdır da.

 

 

 

 

The Conversation

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz