Nükleer Füzyonu Başaran En Genç İnsan İçin Yeni Bir Aday Var

0
625

ABD’nin Tennessee eyaletinde yaşayan ve 14 yaşında olan Jackson Oswalt isimli delikanlı, sizin bildiğiniz gençlere benzemiyor. Diğer çocuklar bilgisayar oyunları oynarken veya TV izlerken; o, evindeki eski bir oyun odasında nükleer bir laboratuvar kurmakla meşguldü.

Gelişme çağında olan nükleer mühendis, 12 yaşından beri bu proje üzerinde çalışıyormuş. Söylendiğine göre 19 Ocak 2018 tarihinde, 13’ncü doğumgününe saatler kala hedefini gerçekleştirmiş.

Söylentiye göre 50.000 voltluk elektrik kullanan Oswalt, iki tane döteryum gazı atomunu birleştirerek, atomların çekirdeğini reaktörün plazma çekirdeğinde başarıyla kaynaştırmış.

(Jackson Oswalt)

Oswalt, ilerleyen aylarda bazı ek deneyler yürüttükten sonra, füzyon yapmayı başardığına çok daha fazla ikna olmuş.

Geçenlerde Fusor.net forumunda şöyle yazmış: “Son gönderilerimi görmeyenler için, füzyon yapmayı başardığıma inanmayı düşünmem bile büyük bir sürpriz gibi gelecektir”

“Ancak geçtiğimiz ay boyunca, sistemimdeki önemli sızıntıları düzeltmemden kaynaklanan kocaman bir ilerleme gerçekleştirdim. Şimdi elimde, önemli olduğuna inandığım sonuçlar bulunuyor.”

Açıkçası, bu iddialar henüz hakem denetiminden geçmiş değil; bunlar tekrarlanana ve sonuçlar ise hakem denetimli bir bültende yayınlanana kadar, tüm bunlara çok ama çok ihtiyatlı yaklaşmalıyız.

Fakat kendisinin başarılı olduğunu düşünen tek kişi Oswalt değil.

Açık Kaynak Nükleer Kaynaştırıcı Araştırma Birliği de Oswalt’ın sonuçlarını doğrulamış. Bahsi geçen internet sitesinde bir yönetici olan Jason Hull’a göre Oswalt, hobi grubunun başarılı kaynaştırıcılar listesine eklenmiş.

“İyi çalışma. Güzel sistem. Buna para harcamışsın” diye yazıyor Hull, Oswalt’ın çalışmasını takdir ederek.

Kendisi haksız değil. Oswalt’ın nükleer reaktörü, “küçük hacimli nükleer kaynaştırıcı” olarak görülse de; onu ebeveynlerinin evindeki eski bir oyun odasında kurmak, yaklaşık 10.000 dolara mal olmuş.

Daha çılgın olan ise, bunun gibi tutkulu projeler üzerinde çalışan tek ergenin Oswalt olmayışı.

Eğer Oswalt’ın elde ettiği sonuçlar hakem denetiminden geçerse veya bilimsel bir kuruluş tarafından doğrulanırsa, resmî şekilde şimdiye kadar nükleer füzyon gerçekleştiren en genç insan olarak rekoru elinde bulunduran 14 yaşındaki Taylor Wilson‘ın yerini alacak.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here