Obezite Nörogelişimsel Bir Bozukluk Olabilir

0
Fotoğraf: Diana Polekhina/Unsplash

Obezite geride bıraktığımız onlarca yılda hızla artarak 2 milyardan fazla kişiyi etkiler hale geldi. Bu durum, obeziteyi dünya çapındaki en büyük sağlık sorunlarından biri haline getiriyor. Diyet ve egzersiz tedavileri üzerine yürütülen onlarca yıllık araştırmalara rağmen, insanlar kilo vermede sorun yaşamaya devam ediyor. Baylor Tıp Koleji ile yeni çalışmaya katkıda bulunan enstitülerde çalışan araştırmacılar, artık bu durumun sebebini bildiklerini ve obezite tedavisini bırakıp obeziteyi önlemeye odaklanmamız gerektiğini düşünüyor.

Araştırma takımı Science Advances bülteninde sundukları çalışmalarında, hayatın erken dönemlerindeki moleküler beyin gelişimi mekanizmalarının obezite tehlikesini belirleyen önemli bir unsur olduğunu aktarıyor. Daha öncesinde insanlarda yürütülen büyük çalışmalar, obeziteyle en kuvvetli bağlantı sergileyen genlerin gelişmekte olan beyinde ifade edildiğine işaret etmiş. Fareler üzerinde yürütülen yeni çalışmada ise epigenetik gelişime odaklanılıyor. Epigenetik, farklı hücre tiplerinde hangi genlerin kullanılıp kullanılmayacağını belirleyen moleküler bir imleme sistemi.

Araştırma takımı vücut ağırlığının gelişimsel şekilde programlanması bakımından doğum sonrasındaki kritik aralığın öncesi ve sonrasında, hem DNA metilasyonu hem de gen ifadesi üzerinde genom çapında analizler yürütmüş. Erkekler ve kadınlar arasındaki söz konusu epigenetik gelişimde benzerlikten çok daha fazla fark bulunduğunu tespit eden araştırmacılar, insanlardaki obezite tehlikesinin kısmen beyindeki kavisli çekirdekte meydana gelen epigenetik değişimlerle belirlendiğini düşünüyor.

 

Yazar: Homa Shalchi/Baylor Tıp Koleji. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz